Informacje

Współpraca transgraniczna szansą na rozwój gmin

Kryta Dusan Demcak (z lewej) oraz Bogusław Wójcik są zadowoleni ze współpracy obu samorządów gminnych. Fot. Daniel Baron
Dusan Demcak (z lewej) oraz Bogusław Wójcik są zadowoleni ze współpracy obu samorządów gminnych.
Fot. Daniel Baron

Wymiana doświadczeń w ramach pozyskiwania unijnych środków pomocowych, jak również możliwość pozyskania partnerów do współpracy transgranicznej to tematyka dzisiejszej konferencji zorganizowanej przez Urząd Gminy w Tarnowcu. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z powiatu jasielskiego oraz kraju preszowskiego na Słowacji.

Gmina Tarnowiec ma nawiązaną współpracę z gminą Złota Bania (kraj preszowski). Oba samorządy chcą sięgnąć wspólnie po unijne środki. Dlatego podczas dzisiejszego spotkania, przedstawiciele lokalnych władz wymieniali wspólne doświadczenia w zakresie pozyskiwania dodatkowych funduszy na rozwój gmin.

W ramach tychże projektów można pozyskiwać duże pieniądze. Jest to liczone w setkach tysięcy złotych. Jeżeli chodzi o Tarnowiec, będzie to remont kapitalny Domu Ludowego i powstanie centrum polsko-słowackiego. Pozostałe wioski mają szansę nawiązać współpracę z wioskami słowackimi obwodu preszowskiego. – mówi Stanisław Lawera, sołtys wsi Tarnowiec.

Wspólny wniosek Tarnowca i Złotej Banii opiewa w tej chwili na kwotę 870 tysięcy euro. W przypadku naszego samorządu wkład własny wyniesie 15 procent, natomiast po stronie słowackiej wydatki są rozłożone na dwie części: 10 procent dokłada strona rządowa a 5 procent samorząd.

Partner jest niezbędny. W celu składania wniosku musi być ten partner po stronie słowackiej. Trzeba go znaleźć, podpisać porozumienie między dwoma gminami. Jeżeli chodzi o zdobywanie środków to są to dosyć karkołomne wnioski. Wniosek mamy złożony w Krakowie, dopiero czekamy na pierwsze wiadomości, czy zostanie przyjęty i pozytywnie zweryfikowany. – zaznacza Bogusław Wójcik, wójt gminy Tarnowiec.

Jeżeli projekt przejdzie pozytywną ocenę, to pierwsze prace ruszą w połowie przyszłego roku.

Złota Bania, z którą samorząd Tarnowca współpracuje przeszło osiem lat, to miejscowość położona w malowniczej dolinie wokół gór Beskidu Niskiego. Jedną z głównych atrakcji turystycznych są tu coroczne zawody w płukaniu złota.

Mamy kopalnię opalu. Jest tu piękny las. W zimie można jeździć na nartach. Są szlaki rowerowe i inne atrakcje. W lecie mamy płukanie złota. Tylko nie ma u nas hotelu. – mówi Dusan Demcak, wójt gminy Złota Bania.

Zdaniem sołtysa Tarnowca Stanisława Lawery, możliwość pozyskiwania środków unijnych to wspaniała okazja do rozwoju wsi . Dzięki dotacji poprawi się baza noclegowa, a co za tym idzie do Tarnowca będzie mogła przyjeżdżać większa rzesza turystów.

Tarnowiec warto odwiedzać. Odwiedziny Słowaków w Tarnowcu mają bardzo długą historię, a związane jest to z kultem Matki Boskiej Tarnowieckiej. Długo przed drugą wojną światową i wcześniej, starzy ludzie opowiadali, że gromadnie przybywali tutaj na odpusty Węgrzy i Słowacy. – opowiada Stanisław Lawera.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE