Informacje

Jak będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości (program)

Zapowiedź imprezy

W środę, 11 listopada 2009 roku, będziemy świętować 91-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji władze samorządowe zapraszają na miejskie uroczystości, którym towarzyszyć będzie szereg dodatkowych imprez o charakterze kulturalnym, sportowym, a przede wszystkim edukacyjnym.

W świąteczny nastrój wprowadziła dzisiaj Międzyszkolna Akademia, przygotowana przez młodzież z jasielskich szkół i placówek edukacyjnych. Młodzieżowy Dom Kultury, w którym zaprezentowano montaż słowno-muzyczny poświęcony niepodległej Ojczyźnie, został wybrany na zorganizowanie rocznicowego spotkania nie bez powodu. Dyrekcja i nauczyciele tej placówki, w swojej codziennej pracy z młodzieżą, kierują się prawdą o naszej Polsce, która jest dla nas dobrem szczególnym.

W tym dniu szczególnie pamiętamy o naszej Ojczyźnie, o żołnierzach, którzy za nią ginęli, o bohaterach, którzy zasłynęli w walkach o niepodległość. Obchody święta niepodległości jednoczyły Polaków w okresie międzywojennym, ale również w okresie okupacji. Nawet po zniesieniu tego święta w okresie PRL-u, w świadomości społecznej pozostało ono jako symboliczna data w historii Polski. Społeczeństwo kojarzyło tą datę z wielopokoleniową walką o niepodległość w okresie zaborów i poprzez pamięć o tych wydarzeniach starało się czcić uczestników walk niepodległościowych. – powiedziała Grażyna Leńczuk, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

W akademii, oprócz licznie zgromadzonej młodzieży, wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Jasielskiego w osobach: przewodniczącej Rady Powiatu Alicji Zając, wicestarosty jasielskiego Witolda Lechowskiego oraz dyrektorów szkół i placówek edukacyjnych z całego powiatu jasielskiego.

Miejskie uroczystości

Główne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 11 od Mszy Świętej w Kościele OO. Franciszkanów. Po mszy odprawionej w intencji Ojczyzny, nastąpi przemarsz ulicami miasta pod budynek przy ulicy Kołłątaja 18. Znajduje się tam tablica upamiętniająca wyjście Jasielskiego Oddziału Związku Strzeleckiego na wojnę w 1914 roku. Delegacje złożą tam wiązanki kwiatów. Następnie w Parku Miejskim odbędzie się Apel Poległych i złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystości uświetni tradycyjnie Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta.

Uroczysta sesja Rady Miasta

W środę o godzinie 10 w Urzędzie Miasta odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miasta Jasła, na której zostaną wręczone tytuły: „Honorowy Obywatel Miasta Jasła” oraz „Zasłużony dla Miasta Jasła”. W październiku br. radni miejscy przyznali pośmiertnie honorowe obywatelstwo profesorowi Mieczysławowi Wieliczko oraz Stanisławowi Cynarskiemu. Natomiast zasłużoną dla miasta została uhonorowana Felicja Jałosińska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Pamiątkowe medale oraz grawertony potwierdzające nadanie tytułów zostaną wręczone w obecności radnych, władz miasta oraz zaproszonych gości.

Będą się ścigać po drogach powiatu

Również o godzinie 10 wystartuje IX Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości, będący jednocześnie VI Rundą Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM w Konkursowej Jeździe Samochodowej. Organizatorem zawodów jest niezmiennie od wielu lat Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego. Impreza odbędzie się na terenie miasta Jasła i czterech gmin powiatu: Jasło, Osiek Jasielski, Nowy Żmigród oraz Krempna. Załogi startujące w rajdzie, a do tej pory zgłosiło się ich prawie sześćdziesiąt, będą miały do pokonania osiem prób sprawnościowych. Próba widowiskowa będzie miała miejsce na terenie firmy TRANS-WIERT przy ulicy Przemysłowej w Jaśle. Zapraszamy kibiców do gorącego dopingowania uczestników rajdu.

Po zakończeniu rajdu odbędzie się wręczenie nagród dla najlepszych załóg w poszczególnych klasach sportowych. Imprezę zakończy podsumowanie sezonu przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, na którym zostaną wręczone statuetki „Orły 2006”. W tym roku trafią one do: wójta gminy Krempna Kazimierza Miśkowicza, wójta gminy Kołaczyce Małgorzaty Salachy oraz wicemarszałka województwa podkarpackiego Bogdana Rzońcy.

Statuetki przyznawane są za wspieranie działań Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego dzieci i młodzieży. – mówi Józef Biernacki, prezes JKMiRD.

Szczegóły na stronie internetowej Klubu.

Rajd na Liwocz i zawody w szachy

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości nie zabraknie również imprez o charakterze ruchowo-sportowym. W czwartek, 12 listopada br., o godzinie 9 wystartuje Pieszy Rajd Niepodległości „Liwosz 2009”. Z kolei w niedzielę, 15 listopada br., o godzinie 10 rozpocznie się XII Rodzinny Turniej Szachowy o Puchar Starosty Jasielskiego. Regulamin zawodów dostępny na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury.

W imieniu Organizatorów i własnym serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Jasła i Powiatu Jasielskiego do udziału w uroczystościach Dnia Niepodległości i imprez towarzyszących.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jak będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości (program)”

  1. Plakat „mówi” o tym, że na uroczystości zapraszają władze samorządowe powiatu, a w treści artykułu mowa o uroczystościach miejskich. Czy czasem coś nie pomylono?
    POZDRAWIAM