Loża medialna

Czy Miszczak zostanie szefem Telewizji Rzeszów?

Czy to możliwe, by szefem Telewizji Rzeszów został brat dyrektora programowego TVN? Na giełdzie nazwisk prym wiedzie Bogdan Adam Miszczak.

Bogdan Adam Miszczak. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Bogdan Adam Miszczak.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

On sam też o tym słyszał. – Ale żadnej oficjalnej propozycji nie otrzymałem. Jeśli dostanę taką, na pewno ją rozważę. Przecież stanowisko dyrektora Telewizji Rzeszów jest najwyższym w tej branży na Podkarpaciu – ocenia.

W regionalnych ośrodkach Telewizji Polskiej zmiany są nieuchronne. 19 grudnia został wybrany nowy zarząd TVP, którego prezesem jest Romuald Orzeł, a w zarządzie znalazł się też Przemysław Tejkowski, były dyrektor rzeszowskiego teatru. Obaj byli rekomendowani przez PiS. Pozostali dwaj członkowie zarządu mają poparcie SLD.

Za zmianą zarządu w Warszawie pójdą też zmiany w ośrodkach regionalnych. Z naszych ustaleń wynika, że rzeszowska telewizja przypadnie PiS-owi (radio z kolei obsadzi lewica).

Na giełdzie nazwisk od kilku dni króluje właśnie Bogdan Adam Miszczak, obecnie właściciel Telewizji Obiektyw, którą można oglądać na kablówkach w Jaśle, Krośnie, Lesku i Ustrzykach Dolnych. – Teraz staramy się o koncesję na Rzeszów – mówi Miszczak.

Nasi informatorzy wskazują, że Miszczaka proponuje właśnie PiS. Ale to są działania zupełnie nieformalne i trudno je potwierdzić. Dyrektora regionalnego ośrodka proponuje zarząd telewizji, a zatwierdza rada nadzorcza. I nikt oficjalnie się nie przyzna, że we wskazywaniu nazwisk maczają palce partie polityczne.

Sam Miszczak zapewnia, że do żadnej partii nie należy ani nawet z żadną nie sympatyzuje. Jedyna organizacja, do której należał, to było ZHP. Powiada, że kawę pija z przedstawicielami różnych ugrupowań.

Ale od ub. roku jest przewodniczącym rady programowej Radia Rzeszów. – Do rady desygnowała mnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Nie ukrywam, że zaproponował mi to Kuba Osika, którego znam – opowiada Miszczak.

Jakub Osika to doradca pani wicewojewody podkarpackiej, członek PO. Ale Miszczak przyznaje, że zna także Elżbietę Łukacijewską, szefową podkarpackiej PO, i Stanisława Zająca, senatora PiS-u z Jasła.

Mam wielu znajomych. Znam także dobrze Wojtka Piękosia, asystenta senatora Zająca – deklaruje Miszczak.

Prywatnie Miszczak jest bratem Edwarda Miszczaka, dyrektora programowego TVN. To rodzina bardzo medialna. Ewa, siostra bliźniaczka Bogdana Adama, jest wiceprezesem Radia RMF. Sam Bogdan Adam zajmuje się mediami od 1992 roku. Został wtedy szefem RMF-u w Krośnie. Trzy lata później założył w tym mieście Radio Fakty. Od 2002 roku ma Telewizję Obiektyw.

Bogdan Rzońca, wicemarszałek podkarpacki, a jednocześnie polityk PiS-u z Jasła, kojarzy Miszczaka wyłącznie zawodowo. – Wiem, że to brat „tego” Miszczaka. Ale znam go wyłącznie z jego pracy zawodowej. Ostatnio nagrywałem nawet w jego telewizji życzenia noworoczne. Nie kojarzę go zupełnie z działalności politycznej. Nigdy ani jakiejś krzywdy, ani radości mi nie zrobił. Jest wymieniany jako kandydat na szefa Telewizji Rzeszów? A, to daliby przykład całemu światu, że jednak dyrektorem tam może zostać apolityczny fachowiec – mówi nam Rzońca.

Ostatnimi czasy w Telewizji Rzeszów często zmieniali się szefowie. W ub. roku byli tu Tadeusz Górczyk z Jasła, Tomasz Pajęcki z Rzeszowa, a dziś rządzi Jerzy Oleszkowicz, który w telewizji pracuje od lat.

Małgorzata Bujara | Gazeta Wyborcza Rzeszów

SŁOWA KLUCZOWE