Informacje

Nie dajmy szansy kieszonkowcom

Już za tydzień Wielkanoc. Dla wielu osób ostatnie przedświąteczne dni, to czas przygotowań i zakupów. Będzie więc tłoczno w sklepach ale też na przystankach, dworcach, w pociągach i w autobusach. Przestrzegamy przed zagrożeniem ze strony kieszonkowców i radzimy co zrobić, by nie stwarzać warunków sprzyjających przestępcom.

POLICJA. Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
• Poważną przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni kurtki, bądź płaszcza.
• Plecak czy torebkę nośmy przed sobą. Miejmy je zawsze w zasięgu wzroku, a nie jak często się zdarza na plecach, gdzie kompletnie nie wiemy co się z nimi dzieje.
• Podczas zakupów – nie odstawiajmy od siebie torebki, na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment, by nas okraść.
• Podczas wybierania gotówki z bankomatu ważne jest, aby zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod pin, wybierajmy takie bankomaty, przy których jest światło, a jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by towarzyszył nam ktoś zaufany.
• Nie trzymajmy numerów pin razem z kartami do bankomatów!
• Nie demonstrujmy zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby. Nie trzymajmy też pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. W przypadku kradzieży nie stracimy całej gotówki.
• W autobusach lub pociągach wybierajmy zawsze miejsce w pobliżu znanych osób lub kierującego – unikajmy pustych przedziałów w pociągu.
• Klucze do mieszkania powinniśmy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie zanim osoba poszkodowana zdąży zareagować.

W przypadku kiedy poczujemy się zagrożeni nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Zawsze możemy zadzwonić na numery alarmowe 997 i 112.

Okres świąt, to również czas, w którym wiele osób będzie odwiedzać swoje rodziny. Wyjeżdżając zostawiamy zamknięty dom, a w nim swój dobytek. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu przed wyjazdem.

Pamiętajmy, że:
• Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii czy papierów wartościowych jest bank.
• Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy dobre zamki.
• Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby do włamania doszło.
• Współdziałajmy z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
• Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiadów, by otwierali na krótko okna, opróżniali skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

(KWP w Rzeszowie)

SŁOWA KLUCZOWE