Loża medialna

W Jaśle uczyli się pozyskiwania środków z funduszu wyszehradzkiego

Jak i na co można pozyskać pieniądze oraz jak dobrze napisać wniosek do Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, te zagadnienia przedstawione zostały na bezpłatnym szkoleniu, które odbyło się w jasielskim urzędzie miasta.

Z pieniędzy funduszu mogą skorzystać instytucje kulturalne, naukowe, edukacyjne, sportowe, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe, twórcze z wyjątkiem instytucji państwowych.

Jestem bardzo przyjemnie zaskoczony ilością chętnych. Starałem się opowiedzieć o funduszu, o programach prowadzonych przez fundusz i nie zanudzić uczestników tego szkolenia, mówiąc im o formalnych zasadach ubiegania się o granty, jakie warunki należy spełnić, jak napisać wnioski, na co można liczyć, na co zwracać szczególną uwagę, jakich błędów uniknąć. Sądząc po dużej ilości pytań, po zakończeniu mojego wystąpienia widzę, że zainteresowanie było duże – mówi Andrzej Jagodziński, przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Fundusz powstał w 2000 roku z inicjatywy czterech rządów: Polski, Republiki Czeskiej, Słowacji i Węgier. Ma za zadanie wspieranie współpracy między instytucji kultury, nauki, edukacji, wymianę młodzieży oraz współpracę transgraniczną i promocję turystyki tych krajów.

Jasło już w ubiegłym roku było beneficjentem środków z funduszu, więc postanowiliśmy zapoznać z takimi możliwościami inne organizacje. Zaprosiliśmy eksperta w tym zakresie – pana Andrzeja Jagodzińskiego, aby przedstawił te możliwości innym beneficjentom – podkreślił Ryszard Pabian, zastępca burmistrza Jasła.

To spotkanie otworzy możliwości dla takich instytucji jak np. Młodzieżowy Dom Kultury, do tego, aby składać wnioski dotyczące edukacji, kultury, ekologii także turystyki. Są to dziedziny, które moją instytucję interesują, ale potrzebni są do tego partnerzy, czyli kraje członkowskie grupy wyszehradzkiej. Myślę, że teraz po uzyskaniu tych informacji będziemy się zastanawiać, w jaki sposób spróbować wdrożyć projekt, który miejmy nadzieję, iż uda na się z powodzeniem stworzyć – uważa Grażyna Leńczuk, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

W tym roku na działalność funduszu przeznaczono 6 milionów euro. Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki udzieli także wsparcia dla około 400 projektów oraz przyzna około 200 rocznych bądź semestralnych stypendiów.

(pch) | Katolickie Radio VIA

SŁOWA KLUCZOWE