Loża medialna

Prezes jasielskiego ZUS-u podejrzany o korupcję

Kolejne trzy osoby usłyszały zarzuty związane z korupcyjną aferą w ZUS. Są to: dyrektor oddziału ZUS w Nowym Sączu Aleksander B., dyrektor II Oddziału w Łodzi Władysław S. oraz dyrektor oddziału w Jaśle Marek S.

ZUS w Jaśle. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Jasielski oddział ZUS.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz, podejrzani usłyszeli po dwa zarzuty dotyczące wręczenia korzyści majątkowych oraz zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i działania na szkodę ZUS. Częściowo przyznali się do winy, zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe w wysokości 20 tys. zł.

Śledztwo w sprawie korupcji w ZUS trwa od czerwca 2008 r. W sprawie jest ośmiu podejrzanych. Pięciu, w tym ówczesnego prezesa ZUS Sylwestra R. i dyrektora szczecińskiego Oddziału Zakładu Tadeusza D., zatrzymali we wrześniu ub. r. funkcjonariusze ABW.

Sylwester R. i Tadeusz D. trafili we wrześniu ub. roku do aresztu, który opuścili po pół roku po wpłaceniu kaucji w wysokości 200 tys. zł. Prokuratura postawiła Sylwestrowi R. 12 zarzutów, a Tadeuszowi D. 14 zarzutów dotyczących łapownictwa i czerpania korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją.

Za wręczanie łapówek grozi do ośmiu lat więzienia. Za ich przyjmowanie, połączone z zachowaniem stanowiącym naruszenie przepisów prawa lub uzależnianiem od łapówki wykonania czynności służbowej, grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Do 10 lat więzienia grozi też za przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

(Onet.pl / PAP)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Prezes jasielskiego ZUS-u podejrzany o korupcję”

  1. wstyd moze ale czemu nie przyjza sie innym pracownikom na kazdym kroku tam jest korupcja wiem cos o tym