Kultura | rozrywka | edukacja

VI Przegląd Profilaktycznych Teatrów Uczniowskich

1 grudnia br. odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle VI Przegląd Profilaktycznych Teatrów Uczniowskich PROSCENKI 2010 adresowany do uczniów gimnazjów. W Przeglądzie udział wzięło 6 grup teatralnych z Jasła i powiatu jasielskiego.

Fot. MDK w Jaśle
Spektakl w wykonaniu gimnazjalistów z Bieździedzy.
(Więcej zdjęć w fotogalerii - kliknij na obrazek).
Fot. Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle

Spektakle profilaktyczne prezentowali uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Jaśle, z Publicznego Gimnazjum w Bieździedzy, Brzyskach i Lipnicy Dolnej oraz z Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie i Opaciu. Spektakle dotyczyły szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień i zachowań patologicznych. Wszystkie przedstawienia prezentowane były w formie teatru żywego słowa.

Poziom prezentacji był wyrównany, ale komisja postanowiła szczególnie wyróżnić dwa spektakle – spektakl „Przystanek” w wykonaniu Szkolnego Kółka Teatralnego z Publicznego Gimnazjum w Bieździedzy oraz spektakl „Chory Franek” prezentowany przez grupę teatralną „Bez komentarza” z Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie.

Spektakl „Przystanek” w wykonaniu uczniów z Gimnazjum w Bieździedzy otrzymał nagrodę za stworzenie niezwykle sugestywnego obrazu z wykorzystaniem wszystkich dostępnych środków teatralnych. Uczniowie przedstawili historię dziewczyny, która przez kolegów wpadła w nałóg brania narkotyków i tym zniszczyła swoje życie. Młodzi aktorzy – debiutanci na scenie – zagrali świetnie, spektakl w ich wykonaniu był prawdziwym wydarzeniem Przeglądu. Na uwagę zasługiwał także dopracowany scenariusz i koncepcja artystyczna sztuki autorstwa pani Agaty Ochałek-Skałby – nauczycielki prowadzącej grupę.

Szczególne wyróżnienie otrzymał spektakl „Chory Franek” w wykonaniu grupy teatralnej „Bez komentarza” z Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie. „Chory Franek” to krótka ale o bogatej treści inscenizacja na podstawie własnego opracowania wiersza „Pan kotek był chory”. Uczniowie pod kierunkiem pani Joanny Kmieć przedstawili obraz ciężko schorowanego Franka po dłuższym okresie nadużywania alkoholu, narkotyków i palenia papierosów. Spektakl wyróżnił się pomysłowością i potraktowaniem tematu z lekkim poczuciem humoru.

Wszyscy uczniowie Przeglądu zostali nagrodzeni za pracę jaką włożyli w przygotowanie spektakli. Fundatorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz Urząd Miasta Jasła.

Nagrody uczniom wręczały: Grażyna Leńczuk – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, Anna Szeleszkiewicz – wydział kultury Urzędu Miasta Jasła oraz Barbara Chochołek – z-ca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Zakładu Gazowniczego w Jaśle.

W finale Przeglądu uczestnicy oraz specjalnie na tę okazję zaproszeni uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Jaśle brali udział w spotkaniu w wykonaniu członków Fundacji „Głos Ewangelii” z Warszawy. Był to program multimedialny „Żyj poza klatką”. W trakcie półtoragodzinnego spotkania instruktor uzależnień Artur Kacprzak przestrzegał młodzież przed zagrożeniami, jakie niesie za sobą niekontrolowane picie alkoholu i używanie narkotyków. Swoje utwory o tej tematyce rapował Jacek Nerkowski pseudonim „Kosmo”.

Całość skupiona była na kształtowaniu myślenia młodych ludzi.

Wydarzenie sponsorowała Karpacka Spółka Gazownictwa sp. z o.o. w Tarnowie, Zakład Gazowniczy w Jaśle.

—————————————————
FOTOGALERIA (zdjęć: 17)

(MDK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE