Kultura | rozrywka | edukacja

Noc w jasielskim muzeum

Zorganizowana po raz pierwszy w Jaśle „Noc Muzeów” wzbudziła ogromne zainteresowanie. 19 maja br. przez Muzeum Regionalne im. Stanisława Kadyiego w Jaśle, w którym rozbrzmiewała muzyka jazzowa, przewinęły się setki zwiedzających.

Fot. Urząd Miasta w Jaśle
Fot. © URZĄD MIASTA W JAŚLE

Świętująca Międzynarodowy Dzień Muzeów i Noc Muzeów placówka przygotowała dla wszystkich liczne atrakcje. Jedną z nich było uroczyste otwarcie wystawy „Malarstwo. Jasielscy mistrzowie”, na której prezentowane są 63 obrazy ośmiu XIX-wiecznych malarzy, z liczącej ponad 400 dzieł kolekcji placówki.
Podczas wernisażu, po raz pierwszy wręczona została Nagroda Honorowa im. dr. Stanisława Kadyiego, przyznawana za zasługi dla Muzeum Regionalnego w Jaśle. Otrzymał ją PhDr. Juraj Žadansky, emerytowany dyrektor muzeum w Trebisovie na Słowacji, który 20 lat temu, w 1991 roku, zainicjował współpracę obu placówek.

W grudniu ubiegłego roku postanowiliśmy ustanowić Nagrodę Honorową im. dr. Stanisława Kadyiego, którą będzie przyznawało Muzeum Regionalne w Jaśle za szczególne zasługi dla tej instytucji. Jest to symboliczna nagroda – statuetka, przeznaczona dla znaczących darczyńców, sponsorów, a także osób i instytucji, które współpracują czy współpracowały z naszym muzeum. Statuetka, którą wykonał w brązie znany krakowski artysta rzeźbiarz Maciej Pęcak, symbolizuje zainteresowania kolekcjonerskie doktora Kadyiego. Jest w niej element medyczny, czyli ruchome szkiełko, bo dr Kadyi był okulistą, jest kolumna jońska, fragment amonitu, skamieliny i tarcza zegarowa – wszystkie największe pasje dra Kadyiego – mówił Alfred Sepioł, dyrektor jasielskiego muzeum.

Za 20-letnią współpracę, która rozpoczęła partnerskie kontakty Jasła i Trebisova, obu dyrektorom podziękował burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, przekazując gościom ze Słowacji witraż z wizerunkiem św. Antoniego, patrona miasta.

Zwiedzającym zostały udostępnione stałe i czasowe wystawy: „Kultura i sztuka ludowa Pogórza”, „Sztuka i rzemiosło artystyczne do XIV do XX wieku”, „Stylowe wnętrze mieszczańskie z przełomu XIX i XX w.”, „Malarstwo. Jasielscy mistrzowie” i „Pontyfikat Jana Pawła II w numizmatyce i medalierstwie”.

Dodatkowo wszyscy obecni na wystawie zostali obdarowani katalogiem „Jasielscy malarze”, z sylwetkami i reprodukcjami wybranych dzieł malarzy związanych z Jasłem, reprezentowanych na wystawie: Seweryna Bieszczada (1852 – 1923), Jerzego Adama Brandhubera (1897 – 1981), Apolinarego Kotowicza (1859 – 1917), Ignacego Pinkasa (1888 – 1935), Stanisława Szczepańskiego (1895 – 1975), Zdzisława Truskolaskiego (1899 – 1949), Stanisława Witowskiego – Iskrzyniaka (1909 – 2008) i Jana Wodyńskiego (1903 – 1988).

O godz. 20 rozpoczął się koncert „Jazz w muzeum”, w którym wystąpili jasielscy muzycy. Początkowo koncert zaplanowano do godz. 23, ale zainteresowanie zwiedzających było tak duże, wciąż przychodziło tak wielu nowych gości, że ostatecznie muzycy grali do zamknięcia muzeum o północy.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE