Kultura | rozrywka | edukacja

X OTCD: Gmina Skołyszyn czyta dzieciom! (zapowiedź)

Już po raz dziesiąty domy kultury, biblioteki, przedszkola i szkoły aktywnie włączyły się w organizowanie kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” zainaugurowanej przez „Fundację ABCXXI”.

Baner akcji

W tegoroczne obchody Jubileuszu 10-lecia kampanii, zaangażowanych jest blisko 6400 Koordynatorów i Liderów oraz 2600 miejscowości w całym kraju. Centralna Inauguracja X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbędzie się w 1 czerwca w Cieszynie. Będzie to zarazem Inauguracja I  Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego wspólnie z siostrzaną czeską Fundacją „Celé Česko čte dětem”. Patronat nad Jubileuszem 10-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” objęli: Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP; Profesor Jerzy Buzek – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego; Pani Katarzyna Hall – Minister Edukacji Narodowej; Pan Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; PanRadosław Sikorski – Minister Spraw Zagranicznych; Pan Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka.

W dniach 30.05 – 03.06.2011 roku w ramach ogólnopolskiej akcji Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie przeprowadzi cykle spotkań i imprez, w których oprócz najmłodszych czytelników wezmą udział przedstawiciele lokalnych władz, pracownicy instytucji kultury, dyrektorzy i nauczyciele szkół i przedszkoli, reprezentanci różnych zawodów oraz rodzice i dziadkowie.

30 maja GOKiCz w Skołyszynie zaprasza dzieci na Inaugurację Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Po wysłuchaniu głośnego czytania „Lokomotywy” J. Tuwima, dzieci wezmą udział w warsztatach ceramicznych. Pani Idalia Ferenc nauczy dzieci toczenia na kole garncarskim oraz lepienia według różnych technik ceramicznych. Warsztaty dla grup zorganizowanych odbywać w będą w godzinach 8.00-11.00.

31 maja uczniowie będą mieli okazję obejrzeć przedstawienie „Przygody Janka i czarownicy” w wykonaniu Teatru Lalek  PINOKIO. Dynamiczna akcja bajki, piękna sceneria i muzyka zapewne na długo zapadną w pamięć młodych widzów. Przedstawienie rozpoczyna się o godzinie 10.45. w sali widowiskowej GOKiCz w Skołyszynie.

1 czerwca, o godzinie 16.00 w GOKiCz rozpocznie się „RODZINNE CZYTANIE”. W bezpłatnych warsztatach plastycznych mogą wziąć udział dzieci od lat 3 wraz ze swoimi opiekunami (rodzicami/dziadkami). W planie oprócz głośnego czytania, przewidziane są gry  i zabawy integracyjne, wspólne wykonywanie prac plastycznych oraz liczne niespodzianki. Zgłoszenia w bibliotece.

2 czerwca zorganizowany zostanie Gminny Dzień Dziecka dla przedszkolaków z Gminy Skołyszyn. W trakcie imprezy głośno czytać dla dzieci będą przedstawiciele władz lokalnych. Ponadto przedszkolaki wezmą udział w licznych konkursach literackich, tańcach integracyjnych oraz grach i zabawach ruchowych prowadzonych przez klauna Freda. Przeprowadzony zostanie również konkurs na najładniejsze przebranie.

Jak co roku, GOKiCz w Skołyszynie planuje zorganizować „pasowanie na czytelnika”. Ta szczególna uroczystość dla drugoklasistów zaplanowana jest na 3 czerwca.

Sponsorzy X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom: Ban Spółdzielczy w Bieczu o/Skołyszyn; Pani Agata Śliż – Cukiernia „KEKS”; Pan Sławomir Gryga – Firma „Okienko”; Stacja Paliw „Woj-Mar” w Skołyszynie; Pani Genowefa Szot – Sklep spożywczy w Skołyszynie, Państwo Zofia i Kazimierza Łacek – Sklep rolno – spożywczy – przemysłowy w  Skołyszynie;

Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” ma na celu zachęcić dorosłych – rodziców, wychowawców, nauczycieli i opiekunów do codziennego czytania dzieciom. Według licznych badań głośne czytanie dzieciom to najbardziej skuteczna i przyjazna metoda wspierania wszechstronnego rozwoju dziecka i jego edukacji!

Marta Gąsiorowska
GOKiCz w Skołyszynie
Koordynator Wojewódzki kampanii społecznej CPCD

SŁOWA KLUCZOWE