Kultura | rozrywka | edukacja

Jedziemy Ku Wam z gościńcem

W ramach zadania „Jedziemy ku Wam z gościńcem” Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach oraz przedstawicielki KGW z powiatu jasielskiego 16 czerwca br. odwiedziły Szczawnicę – magiczne miejsce noszące nazwę „Królowej Polskich Wód”.

Spotkanie w Szczawnicy

W tym pięknym zakątku Polski znajduje się Uzdrowisko Szczawnica, którego skarbem są źródła „szczawy”, leczące drogi oddechowe, nieżyty żołądka oraz osteoporozę. Uczestniczki zapoznały się również z 200-letnią historią miejscowości oraz zwiedziły promenadę spacerową wzdłuż prawego brzegu Grajcarki, Wąwóz Homole, Bacówkę i Plac Dietla. Wąwóz Homole, to jeden z najpiękniejszych wąwozów w Pieninach, od czterdziestu lat jest rezerwatem krajobrazowym, w którym można podziwiać piękne, prawie pionowe wapienne ściany.

Następnie uczestniczki pojechały z „gościńcem” na spotkanie integracyjne z koleżankami Koła Gospodyń z powiatu nowotarskiego, gmina Czorsztyn, które odbyło się w Gminnym Centrum Kultury w Kluszkowcach.

Z historią miejscowości i życiu kulturalnym zapoznała uczestniczki Janina Pleba – Dyrektor GCK Maniowy, natomiast o pracy Koła Gospodyń opowiedziała Julia Wojtaszek – Przewodnicząca KG z Kluszkowiec.

Historia Kluszkowiec sięga XIII wieku, jest to wieś letniskowa nad zalewem czorsztyńskim i górą Wdżar wznoszącej się 767 m n.p.m. Ciekawostką jest przeszłość góry, która najpierw była wulkanem, od 1870 roku kamieniołomem andezytu, a dziś jest miejscem rodzinnego wypoczynku. W pobliżu Kluszkowiec znajduje się Rezerwat Modrzewie ze ścieżką dydaktyczno – leśną.

Spotkanie z członkiniami Koła Gospodyń z Kluszkowiec miało na celu nawiązanie współpracy kulturalno – oświatowej i edukacyjnej, wymiany doświadczeń w pracy społecznej oraz poznania kultury kulinarnej pogranicza polsko – słowackiego. Odbył się również pokaz i degustacja jadła chłopskiego z regionu jasielskiego i gminy Czorsztyn czyli tzw. „gościniec”.

Uczestniczki zostały ugoszczone regionalną potrawą – „kwasnicą”, zwiedziły również wystawę wieńcy dożynkowych. Podczas wspólnej biesiady nie zabrakło także artystycznych występów w wykonaniu kabaretu „I TO I OWO”, koncertu poetyckiego, wspólnych ludowych przyśpiewek oraz opowieści o lokalnych tradycjach ludowych.

Projekt „Jedziemy ku Wam z gościńcem”, współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz Koła Gospodyń Wiejskich, skierowany został do 50 osób – członkiń Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej i Kół Gospodyń Wiejskich z gmin: Jasło, Dębowiec, Kołaczyce, Skołyszyn, Osiek Jasielski, Nowy Żmigród i Tarnowiec.

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach serdecznie dziękują za pomoc w realizacji zadania Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury w Maniowy oraz Przewodniczącej i członkiniom Koła Gospodyń z Kluszkowiec.

Stanisława Ablewicz
GBP w Jaśle z/s w Szebniach

SŁOWA KLUCZOWE