Kultura | rozrywka | edukacja

Jubileusz Chóru „Echo”

Jasielski Chór Męski „Echo”, w sobotę (11 czerwca) obchodził jubileusz 90-lecia swego istnienia. Obchody jubileuszu rozpoczęły się mszą świętą w intencji członków chóru, ich rodzin i przyjaciół oraz nieżyjących kolegów (od 1921 roku zmarło ich 112). Po liturgii, odprawionej w jasielskiej kolegiacie kościele farnym, pod przewodnictwem ks. dziekana Zbigniewa Irzyka, chórzyści pod dyrekcją Stanisława Świerada dali przepiękny koncert religijno-patriotyczny.

Jubileusz Chóru ECHO
Fot. © URZĄD MIASTA W JAŚLE

W homilii ks. Zbigniew Irzyk mówił o m.in. o szczególnym znaczeniu jubileuszy w życiu człowieka i wartości talentów, jakimi Bóg go obdarza. – Śpiew jest szczególnym spotkaniem z Bogiem, ale także i z człowiekiem. Zbliża do Boga, a więc zbliża do ludzi. Śpiew również czyni tego, który śpiewa otwartym na innych, jest to człowiek o dobrym sercu – powiedział duszpasterz, który na zakończenie podziękował wszystkim, którzy działalność chóru wspierają.

Chór uświetnił swoim śpiewem mszę św., a koncert, który odbył się bezpośrednio po niej w pełni pokazał jak pięknymi głosami zostali obdarzeni jasielscy chórzyści i jak wspaniale potrafią je wykorzystać. Na jubileusz przygotowany został wyjątkowy repertuar, będący ilustracją muzyczną czasów w których działał. Pieśni poprowadziły słuchaczy przez dzieje Polski od obrony Lwowa po dzień dzisiejszy, odtwarzając atmosferę kolejnych wydarzeń, atmosferę przesyconą patriotyzmem, wiarą i miłością.

Dobór repertuaru i szczególna atmosfera świątyni sprawiły, że jubileuszowy koncert „Echa” był dla wszystkich słuchaczy niezwykle silnym przeżyciem. Wśród licznie zgromadzonych słuchaczy był nestor chóru – 88-letni Michał Rymarz, a najstarszymi z 44 występujących chórzystów byli: Tadeusz Maślanka, Stanisław Mikos, Ludwik Szura i Józef Kuchta. Koncert prowadził Andrzej Maźnicki.

Obchody jubileuszowe chóru włączone zostały w program Dni Jasła 2011.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE