Informacje

Karpacka Troja już w ten weekend! (zapowiedź)

W dniach 24-26 czerwca 2011 r. odbędzie się otwarcie Karpackiej Troi. Na te dni organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji, które mają sprawić, że otwarcie Skansenu w Trzcinicy będzie niezapomnianym wydarzeniem.

Zapowiedź wydarzenia

Karpacka Troja stanowi nową placówkę muzealną powstałą w Trzcinicy k. Jasła, w miejscu, w którym dokonano spektakularnych odkryć archeologicznych związanych z okresem wczesnego średniowiecza oraz wczesnej epoki brązu. Początki grodu w Trzcinicy sięgają 4100 lat wstecz, zaś łączna liczba odkrytych tu zabytków przekracza 160 tys. Karpacka Troja jest także pierwszym w Polsce skansenem archeologicznym, w którym tradycyjną formę skansenu połączono z nowoczesnym pawilonem wystawowym, który oprócz sali wystawowej wyposażony jest w zaplecze edukacyjne, restaurację oraz salę konferencyjną. Misją Karpackiej Troi jest sprawienie, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do turystów zrozumiałym językiem.

Otwarcie obiektu planowane było na lipiec 2010 r., jednakże na miesiąc przed inauguracją Karpacka Troja została dotkliwie zniszczona przez powódź. Odbudowa obiektu i jego przygotowanie do otwarcia trwały niemal rok. Pierwszych turystów Skansen w Trzcinicy ugości już w nadchodzący weekend.

Program otwarcia podzielony został na dwie części – 24 czerwca 2011 r., oprócz porannej najbardziej oficjalnej części otwarcia z udziałem zaproszonych gości, odbędzie się specjalne wieczorna widowisko plenerowe pt. „Karpacka Troja – Dwa Oblicza”. Zainteresowanie spektaklem, który obejrzy jedynie 800 osób, było ogromne, zaś rezerwacja wejściówek na to wydarzenie wzbudziła mnóstwo emocji. Wszystkie te osoby, które nie zdołały zarezerwować wejściówki będą mogły potem obejrzeć spektakl w telewizji, gdyż będzie on nagrywany przez ekipę filmową, a następnie udostępniony szerokiej publiczności.

W dniach 25-26 czerwca 2011 r. na terenie Karpackiej Troi odbywał się będzie natomiast 1. Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza – Trzcinica 2011. Podczas festiwalu nie obowiązywać będą rezerwacje, a każda osoba, która zakupi bilet będzie mogła wejść na jego teren. W ramach festiwalu turyści będą mogli nie tylko zobaczyć, ale samemu zmierzyć się z rzeczywistością odległą o 1000, a nawet 3500 lat. Do Trzcinicy przyjeżdżają najlepsi odtwórcy z całej Polski, którzy przez dwa dni wprowadzać będą turystów w tajemnice świata, w którym żyli nasi przodkowie. W programie imprezy, oprócz pokazów rzemiosła, znajdują się także koncerty, przedstawienia teatralne, inscenizacje czy rekonstrukcje bitew. Organizatorzy zapewniają, że każdy, niezależnie od wieku, kto odwiedzi w tych dniach Karpacką Troję nie będzie żałował. Szczegółowy program imprezy znajduje się na oficjalnej stronie imprezy otwarcia pod adresem: www.karpackatroja.pl/festiwal.

Serdecznie zapraszamy

Informacje praktyczne dla turystów
1. Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza – Trzcinica 2011, 25-26.06.2011 r.

Dojazd
W dniach 24-26 czerwca 2011 r. droga dojazdowa do Skansenu (odcinek pomiędzy Skansenem a drogą krajową nr 28) zamknięty będzie dla ruchu. Z drogi tej korzystać będą mogli odtwórcy i obsługa imprezy (za okazaniem przepustek), zaproszeni goście (za okazaniem zaproszenia), przedstawiciele mediów (za okazaniem zaproszenia lub legitymacji prasowych) oraz autobusy. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Parking

Mapa parkingów
(Kliknij, aby powiększyć)

Informujemy, że w czasie trwania imprezy otwarcia (24-26 czerwca 2011 r.) parking znajdujący się na terenie Skansenu będzie dostępny jedynie dla odtwórców i artystów realizujących program, obsługi imprezy, zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów. Dla turystów przygotowana zostanie przestrzeń parkingowa znajdująca się możliwie najbliżej obiektu. Parking dla osób niepełnosprawnych znajdował się będzie bezpośrednio pod skansenem. Dokładna mapa parkingów znajduje się poniżej. Parkingiem głównym jest parking oznaczony nr P1. W razie wyczerpania wolnych miejsc turyści będą kierowani na dalsze parkingi. Autobusy grup zorganizowanych mogą podjechać pod skansen w celu wysadzenia turystów, a następnie kierowane będą na parkingi przeznaczone dla autobusów.

Komunikacja miejska
Informujemy, że w dniach 25-26 czerwca uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa pod nazwą „Karpacka Troja”, która kursować będzie z centrum Jasła do Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy. Dokładny rozkład jazdy pobrać można na stronie www.karpackatroja.pl/festiwal w dziale Festiwal, w zakładce „dla turysty”. Zwracamy się z serdeczną prośbą o korzystanie z komunikacji miejskiej, co pozwoli ograniczyć ruch w okolicach Karpackiej Troi.

Pobierz szczegółowy rozkład jazdy ZMKS

Wejście

Plan skansenu
(Kliknij, aby powiększyć)

Wejście główne dla turystów znajdować się będzie przy południowej bramie prowadzącej na teren parku archeologicznego (brama na wprost wylotu nowej drogi). W tym samym miejscu znajdować się będą kasy biletowe. Wejście główne do pawilonu wystawowego czynne będzie jedynie dla odtwórców i artystów realizujących program, obsługi imprezy, zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów.

Ceny biletów
Wstęp na teren Festwialu będzie biletowany. Bilety sprzedawane będą osobno na każdy dzień. Obowiązywać będą bilety całodniowie umożliwiające opuszczanie imprezy i swobodny na nią powrót w godzinach trwania programu w danym dniu. Bilety sprzedawane będą w kasach znajdujących się przy południowej bramie prowadzącej na teren Skansenu (brama na wprost wylotu nowej drogi), w następujących cenach:

Całodniowy bilet normalny – 5 zł
Całodniowy bilet ulgowy (dla osób w wieku 6-12) – 3 zł
Całodniowy bilet dla dzieci w wieku do 6 lat – bezpłatny

Pozostałe informacje znaleźć można na stronie www.karpackatroja.pl/festiwal lub uzyskać pod numerem telefonu 13 4405040 wew. 113.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy

SŁOWA KLUCZOWE