Informacje

Licealiści z Kołaczyc po raz drugi tryumfatorami w Munduriadzie (FOTO)

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach o profilu policyjno-strażackim już po raz drugi z rzędu tryumfowali w Munduriadzie. W turnieju służb mundurowych powiatu jasielskiego, który odbył się na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle, wystartowało łącznie osiem ekip.

Zwycięzcy Munduriady. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
LO w Kołaczycach - zwycięzcy VI Munduriady.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Szefem siedmioosobowej ekipy kołaczyckich licealistów był Dariusz Szczepanik, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie oraz przysposobienia obronnego.

Najbardziej obawialiśmy się przeciągania liny. Mieliśmy doświadczenie sprzed dwóch lat i wiedzieliśmy, że nie będziemy w stanie sprostać. Dobrze, że losowanie wyszło tak, że mieliśmy w pierwszym rzucie równorzędnego rywala, czyli naszych kolegów ze Żmigrodu. Dzięki temu udało się dostać do finału „A” i myślę, że to zadecydowało w jakimś stopniu o wygranej. Jeszcze mieliśmy mieć jedną konkurencję, bo miało być podciąganie na linie. Wiedzieliśmy, że będziemy najsłabsi w przeciąganiu liny, bo niestety wagowo jesteśmy troszkę słabsi i chcieliśmy się odkuć na tym podciąganiu na linie. Ale ta konkurencja nie odbyła się. – powiedział.

Zwycięzcy szóstej edycji Munduriady odebrali z rąk zastępcy burmistrza miasta Jasła Leszka Znamirowskiego oraz zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle Artura Dudka symboliczny miecz z wygrawerowanym napisem „Munduriada”. Trofeum, które do tej pory było nagrodą przechodnią, pozostanie na stałe w Kołaczycach.

Licealiści z Kołaczyc, oprócz tytułu zwycięzcy Munduriady, pamiątkowych medali oraz okolicznościowej statuetki, mogą też liczyć na lepsze oceny na świadectwie.

Mamy przedmioty, które w jakiś sposób są zbliżone do służb mundurowych, na przykład przysposobienie obronne. Dlatego też oni gratyfikację z tego przedmiotu – zwłaszcza, że jest to jeszcze przed końcową klasyfikacją – otrzymają. – wyjaśnia Szczepanik.

W zawodach wzięły udział ekipy: Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Służby Więziennej, Straży Ochrony Kolei, Policji, Firmy Ochroniarskiej ARGUS. W tegorocznej edycji debiutowali uczniowie profilu policyjno-strażackiego z Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie.

Dla uczniów udział w zawodach to dobry sposób, by z bliska przyglądnąć się pracy służb, z którymi wiążą swoją zawodową przyszłość. – Jest szereg konkurencji sprawnościowych, a przecież wiadomo, że służby mundurowe muszą w tych dyscyplinach być dobre. Zręczność, sprawność i siła są niezbędne do skutecznego wykonania zadania. – mówi nauczyciel.

Mundurowi rywalizowali w kilku konkurencjach, m.in. „z hydronetki do celu”, bieg żółwi, przeciąganie liny czy bieg z przeszkodami w alogoglach. Nad całością czuwała dwójka sędziów: Marek Cecuła i Daniel Aleksander.

Bogusław Łach. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Bogusław Łach, szef IPA Region Jasło.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Najwięcej emocji wzbudził bieg w alkogoglach. Znakomicie się przy tym ludzie bawili, ponieważ w tych okularach jest wrażenie jakby się było troszkę „po spożyciu”. Ci zawodnicy, którzy biegli, zachowywali się dziwnie. Także myślę, że ta konkurencja przysporzyła największych emocji. Tej konkurencji nie było w poprzednich edycjach. Udało nam się takie okulary zdobyć. Zrezygnowaliśmy w tym roku z jednej konkurencji siłowej, ze wspinania się po linie i wprowadziliśmy taką. Myślę, że w przyszłym roku wprowadzimy jeszcze inną. Mamy już pewne pomysły i może nam się uda. – mówi Bogusław Łach, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Jasło.

Stowarzyszenie, na czele którego stoi Bogusław Łach, jest pomysłodawcą i od początku głównym organizatorem jasielskiej Munduriady.

To organizacja, która zajmuje się propagowaniem integracji wszystkich służb mundurowych na całym świecie. W tej chwili jest to chyba największa organizacja pozarządowa na świecie. W Jaśle mamy region, który powstał siedem lat temu. Mam przyjemność być jego przewodniczącym. W tej chwili liczymy sześćdziesięciu członków w samej Komendzie Powiatowej Policji. Do tej organizacji mogą należeć jeszcze pracownicy Straży Granicznej. – powiedział Łach.

Zawody służą w głównej mierze integracji służb mundurowych, które w toku prowadzonych czynności służbowych, współpracują na co dzień ze sobą.

W poprzednich Munduriadach brali udział jeszcze koledzy ze Słowacji i ze Straży Granicznej z Barwinka. Niestety zostały rozwiązane te dwie służby i nie mogli wziąć udziału. Myślę, że na następny rok, jeżeli ta impreza się odbędzie, to postaramy się o trochę więcej atrakcji. W tym roku nie udało nam się śmigłowca załatwić, ponieważ został zabrany Policji i korzystamy tylko ze śmigłowca Straży Granicznej. Akurat dzisiaj był wykorzystywany do innych celów. Myślę, że w przyszłym roku spróbujemy coś innego załatwić. Jeszcze nie wiem co, ale dopiero będziemy się nad tym zastanawiać. – wyjaśnia Bogusław Łach.

Organizatorzy przygotowali również atrakcje dla mieszkańców. Ci, którzy w słoneczne popołudnie zdecydowali się przyjść na obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, mogli obejrzeć m.in. pokaz tresury psa policyjnego z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, a także pokaz tresury psów przygotowany przez centrum szkolenia „Natura wilka” z Kątów koło Nowego Żmigrodu (bieg psa przez przeszkody, symulacja poszukiwania zaginionej osoby, symulacja odbioru przez psa skradzionej torebki, zachowanie psa w przypadku próby ataku terrorystycznego).

Zajmujemy się profesjonalnym szkoleniem psów. Mój mąż posiada wszelkie dyplomy, jest certyfikowanym szkoleniowcem. – mówi Danuta Darul z centrum szkolenia psów „Natura wilka”. – Mieszkaliśmy wcześniej we Włoszech. Byliśmy często zapraszani przez gminy, żeby informować ludzi, że psy mogą być szkolone, że psów nie trzeba wywalać, oddawać do schroniska. Można sprawić by pies był naszym przyjacielem.

Poza tym mieliśmy przygotowany pokaz ratownictwa drogowego, ale strażacy musieli wyjechać na akcję, która się wydarzyła nagle i nie ma ekipy, która by to pokazała. Myślę, że ludzie bawią się bardzo dobrze. Troszkę ludzi przyszło na tą imprezę. Jesteśmy zadowoleni z tego, co do tej pory zrobiliśmy. – dodaje Bogusław Łach.

Wyniki VI Munduriady:
1) Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach (25 punktów)
2) Państwowa Straż Pożarna w Jaśle (24 punkty)
3) Straż Miejska (23 punkty)
3) ARGUS (23 punkty)
3) Służba Więzienna (23 punkty)
6) Komenda Powiatowa Policji w Jaśle (20 punktów)
7) Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie (12 punktów)
8) Straż Ochrony Kolei (10 punktów)

Impreza odbyła się w ramach tegorocznych DNI JASŁA.

DAMIAN PALAR
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: VI Munduriada w Jaśle (zdjęć: 77)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Licealiści z Kołaczyc po raz drugi tryumfatorami w Munduriadzie (FOTO)”

  1. Wykiwali wszystkie nasze służby. Nie można by im zadać pytania jakiegoś? Co to za służby, że dzieci z funkcjonariuszami wygrywają ;-)