Kultura | rozrywka | edukacja

Grand Prix Festiwalu Folkloru Karpat w Trzcinicy zostaje w kraju

Kapela ludowa Muzyka Lipnicka „Wolorze” z Lipnicy Wielkiej zdobyła grand prix podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat w Trzcinicy koło Jasła. O główną nagrodę przeglądu ubiegało się przez całe niedzielne popołudnie czternaście kapel krajowych i zagranicznych.

Stanisław Jaskułka
Festiwal prowadził aktor Stanisław Jaskułka.
Fot. © terazJaslo.pl / DANIEL BARON

W nagrodę kapela „Wolorze” otrzymała statuetkę „Karpackiego Grajka”, wykonaną przez artystę ludowego Jana Wojtasa z Przysiek oraz nagrodę pieniężną w wysokości tysiąca złotych, której fundatorem był dyrektor naczelny Fabryki Armatur JAFAR S.A. Edward Gierut.

II miejsce w przeglądzie zajęła kapela Muzyka ze Spisza z Łapsz Niżnych i w nagrodę otrzymała czek opiewający na kwotę siedmiuset złotych, ufundowaną przez właściciela Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Usługowo – Handlowego TAGORMET z Trzcinicy Tadeusza Gorgosza.

Komisja konkursowa przyznała równorzędną trzecią nagrodę w wysokości pięciuset złotych czterem kapelom: „Ludova Hudba” Raslavice ze Słowacji (fundatorem był prezes Zarządu firmy Trans-Wiert sp. z o.o. Jasło Zbigniew Myśliwiec), „Młoda Harta” z Harty (prezes Zakładu Przetwórstwa Owoców i Warzyw VORTUMNUS z Lisowa Stanisław Wójcik), „Ciupaga” z Łącka (prezes firmy JARKOMET z Trzcinicy Stanisław Jarecki) oraz „Laskowioki” z Laskowej (ufundowaną przez Trans-Wiert).

Pozostali uczestnicy Festiwalu: „Łużnioki” z Łużnej, „Lisznianie” z Lisznej, „Białopotocanie” z Białego Potoku, „Cibles” z Rumunii, „Bratia Jendrichovski” ze Słowacji, „Kamraty” z Sanoka, „Rymanowianie” z Rymanowa oraz „Przysietczanie” z Przysietnicy otrzymali równorzędne „wyróżnienie” oraz nagrody rzeczowe.

Wójt Gminy Jasło ufundował nagrodę specjalną – Nagrodę Publiczności – w wysokości pięciuset złotych, którą otrzymała grupa taneczna POGÓRZANIE przy kapeli TRZCINICOKI. Ponadto zostały wręczone nagrody sponsorskie dla kapel zagranicznych: „CIBLES” z Rumunii (agroda finansowa w wysokości 500 zł ufundowana przez Czesława Fiałkiewicza – Firma ELEKT), „Bratia Jendrichovski” ze Słowacji (nagroda finansowa w wysokości 500 zł ufundowana przez Bogusława Majewskiego – Firma Majewski) oraz „Ludova Hudba” Raslavice ze Słowacji (nagroda finansowa w wysokości 500 zł ufundowana przez Józefa Kaczora – Firma PROMONT).

Poza konkursem wystąpili: kapela „Trzcinicoki” z Trzcinicy z pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat Stanisławem Marszałkiem oraz zespół śpiewaczy „Siedliszczanie znad Wieprza” pochodząca z okolic rodzinnego miasta strzelca Kazimierza Mazurczaka, bohaterskiego żołnierza pochowanego na miejscowym cmentarzu, a którego imieniem nazwano w ubiegłym roku most na rzece Ropie w pobliskich „Topolinach”.

Występom przysłuchiwała się komisja konkursowa w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka (etnomuzykolog), Jolanta Danak-Gajda (etnomuzykolog), Jadwiga Adamczyk (muzyk, folklorysta), Jerzy Dynia (muzyk, folklorysta) i Tadeusz Łopatkiewicz (etnograf), która przy końcowym werdykcie brała pod uwagę: repertuar, wykonawstwo zgodne z tradycją swoich regionów, strój ludowy i ogólny wyraz artystyczny.

Trzcinickiemu festiwalowi, którego głównym celem jest zachowywanie i podtrzymywanie tradycji krajów karpackich oraz przełamywanie stereotypów o kulturze, tradycji, sztuce i muzyce ludowej, towarzyszyły targi rzemiosła artystycznego oraz degustacja tradycyjnych potraw regionalnych.

Organizatorami Festiwalu byli: Gmina Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z siedzibą w Trzcinicy, Zespół Szkół w Trzcinicy, sołectwo Trzcinica. LKS w Trzcinicy, KGW w Trzcinicy oraz OSP w Trzcinicy. Patronat honorowy sprawował marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: VIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy (zdjęć: 30, fot. Daniel Baron)

SŁOWA KLUCZOWE