Informacje

Modernizują domy ludowe w Warzycach i Bierówce, a w Żółkowie dokończą budowę obiektu

W Warzycach i Bierówce rozpoczęto modernizację domów ludowych, z kolei w Żółkowie zostanie dokończona budowa budynku rekreacyjno-sportowego. Gmina Jasło dostała na ten cel blisko pół miliona złotych dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Inwestycje mają być zrealizowane jeszcze w tym roku.

Dom Ludowy w Żółkowie

Dom Ludowy w Żółkowie
W Żółkowie zostanie dokończona budowa
budynku rekreacyjno-sportowego.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Zastępca wójta gminy Jasło Jan Lazar powiedział portalowi regionalnemu terazJaslo.pl, że dofinansowanie wyniosło 75 procent do kwoty netto realizowanego projektu.

Corocznie staramy się remontować w każdej miejscowości domy ludowe. Jest zapotrzebowanie na te domy dlatego, że odbywają się tam imprezy weselne, przyjęcia komunijne czy okolicznościowe i chcemy podnieść standard tych budynków. Mają też inne znaczenie. Tam się mieszczą świetlice młodzieżowe i odbywają się zebrania wiejskie, zebrania ochotniczych straży pożarnych. Czyli tętnią życiem. – powiedział.

Obiekty przeznaczone do remontu zostały wytypowane na podstawie efektywności ich wykorzystania w ciągu roku. Natomiast pozostałe domy ludowe na terenie gminy są stosunkowo nowymi budynkami albo były remontowane w ubiegłych latach i nie wymagają takich nakładów finansowych, jak te w Warzycach i Bierówce.

Te domy spełniają rolę przyjęć weselnych i potrzeba podnieść standard budynków tych domów ludowych. Mają też inne znaczenie. Tam się mieszczą świetlice młodzieżowe i odbywają się zebrania wiejskie, zebrania ochotniczych straży pożarnych. Czyli tętnią życiem.

Staramy się, żeby te domy ludowe nie przynosiły strat, bo do tego należą koszty utrzymania budynków. Jeżeli jest sezon to są oszczędności, natomiast poza sezonem trzeba ogrzewać i nie wiele zarabiamy. – przyznał Lazar.

W Domu Ludowym w Bierówce, jednym z największych tego typu obiektów na terenie gminy, w którym można organizować imprezy okolicznościowe na przeszło dwieście osób, planowana jest wymiana zużytej stolarki drzwiowej, malowanie sali wielofunkcyjnej, montaż pięciu sztuk klimatyzatorów wraz z wyposażeniem oraz wymiana uszkodzonego pieca dwufunkcyjnego na żeliwny kocioł gazowy.

Z kolei w Domu Ludowym w Warzycach prace budowlane polegają na: wymianie zużytej drewnianej stolarki okiennej na okna z PCW we wszystkich pomieszczeniach obiektu, wymianie zużytej drewnianej stolarki drzwiowej, modernizacji wewnętrznej instalacji elektrycznej, montażu monitoringu w budynku oraz wykonaniu sufitu podwieszanego na sali tanecznej.

Domy ludowe są niezbędne na spotkania z mieszkańcami, na zebrania wiejskie, kwestia wyborów. Kolejna rzecz to wykorzystywanie na wesela czy różnego rodzaju przyjęcia. Co raz częściej mieszkańcy chcą korzystać z nich na spotkania okolicznościowe, komunijne czy jubileuszowe. Są potrzebne w terenach wiejskich. Praktycznie we wszystkich domach ludowych funkcjonują świetlice wiejskie, które są czynne przez okres całego roku. Młodzież ma możliwość spotkania się, bycia razem, korzystania z komputerów, różnego rodzaju gier. Także te domy ludowe spełniają wiele funkcji kulturotwórczych. – mówi Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

Gmina zrezygnowała natomiast z termomodernizacji obu domów ludowych.

Nowego obiektu doczekają się jeszcze w tym roku mieszkańcy Żółkowa. W poprzednich latach wykonano fundamenty budynku, przyłącze energetyczne, plac zabaw dla dzieci i ogrodzenie terenu przylegającego do obiektu. To budynek wolnostojący, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, z użytkowym poddaszem, przykryty dachem dwuspadowym o konstrukcji drewnianej, kryty blacho-dachówką.

Przetarg na dokończenie budowy obiektu rekreacyjno-sportowego wygrała firma „Usługi budowlane Piotr Cierlak” z Jasła. Zakres prac obejmuje wykonanie następujących robót: ścianek działowych, instalacji elektrycznej i odgromowej, instalacji wodno-kanalizacyjnej i C.W.U., instalacji wewnętrznej gazowej, tynków i okładzin wewnętrznych, wykonania podłóg i posadzek, położenia tynków zewnętrznych, wykonania przyłączy (wodociągowego, kanalizacyjnego i elektrycznego) oraz wykonanie nawierzchni zewnętrznych z kostki brukowej.

Łączna powierzchnia całkowita obiektu (użytkowa + komunikacja) będzie wynosiła 279,1 metrów kwadratowych.

Jest to miejscowość, która do tej pory nie miała takiego lokum. – powiedział Pankiewicz.

Samorządowcy przyznają, że bez wsparcia ze środków pozabudżetowych gminy nie byłoby stać na realizację tak ogromnego zadania. – Przy wspieraniu środkami Unii Europejskiej możemy sobie pozwolić na więcej i wykonać szerszy zakres remontów. – przyznaje Jan Lazar.

Wójt gminy poinformował, że to nie ostatnie inwestycje w obiekty kulturalne prowadzone przez miejscowy samorząd. – Przyszłościowo, mam na myśli Osobnicę, nosimy się z zamiarem budowy nowoczesnego centrum kultury dla naszej gminy. – dodał Stanisław Pankiewicz.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE