Sport | rekreacja | turystyka

Od dziesięciu lat ścigają się „terenówkami” po malowniczych terenach powiatu

Bracia Chochołkowie kolejny rok z rzędu nie dali szans swoim rywalom i stanęli na najwyższym stopniu podium Zlotu Samochodów Terenowych 4×4. Jubileuszową dziesiątą edycję imprezy zorganizował w weekend (23-24 lipca) Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

Zlot 4x4
Na trasie Zlotu nie mogło braknąć błota.

Józef Biernacki
Józef Biernacki, organizator Zlotu 4×4.
Fot. terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Startujący Nissanem Patrolem Waldemar Chochołek (kierowca) i Grzegorz Zagórski (pilot) wygrali w klasyfikacji sportowej, natomiast Marek Chochołek (kierowca) i Daniel Witusik (pilot) w klasie turystycznej. Obydwie załogi reprezentowały Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego (sekcja „Traper”), który zwyciężył w klasyfikacji klubowej Zlotu. W klasie samochodów ciężarowych tryumfowali: Rafał Bieryt (kierowca) oraz Stefan i Piotr Bieryt (pilot), jadący charakterystycznym żółtym MAN-em – jedynym tego typu pojazdem biorącym udział w jubileuszowej edycji zlotu samochodów terenowych 4×4.

W sumie sklasyfikowano trzydzieści dwie załogi (reprezentanci siedmiu klubów oraz zawodnicy niezrzeszeni), którzy przyjechali do gościnnej gminy Osiek Jasielski z terenu południowo-wschodniej Polski.

Wyróżniono także indywidualnie: Józefa Biernackiego (puchar z okazji jubileuszowego zlotu ufundował starosta jasielski Adam Kmiecik) oraz Bogusława Muszańskiego (uczestniczył we wszystkich edycjach zlotu jako współorganizator z ramienia Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego oraz jako zawodnik), któremu symboliczny puchar ufundowała Senator RP Alicja Zając.

Bazą wypadową była remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku Jasielskim, natomiast rywalizacja o punkty wliczane do końcowej klasyfikacji w malowniczo położonych, nie dostępnych na co dzień dla kibiców i sympatyków sportów motorowych, odbywała się kilka kilometrów dalej na terenach żwirowni w miejscowości Załęże.

Jak podkreślił Józef Biernacki, panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów samochodów terenowych.

W pierwszy dzień odbyły się dwa przejazdy na czas w klasie sportowo-turystycznej oraz jeden przejazd w trudnym terenie na trasie turystyczno-przeprawowej. Natomiast w drugim dniu przeprowadziliśmy dwa przejazdy na czas w klasie sportowo-turystycznej. Suma punktów ze wszystkich startów została wliczona do końcowej klasyfikacji Zlotu. Nad całością organizacji oraz bezpieczeństwem uczestników i kibiców, którzy tak licznie przybyli dopingować zawodników, czuwali działacze Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego oraz strażacy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku Jasielskim, Załężu i Świerchowej. – powiedział Józef Biernacki, prezes JKMiRD.

Patronat honorowy nad imprezą objęła Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz, która w liście skierowanym na ręce Józefa Biernackiego napisała:

„Niewątpliwie Zlot Samochodów Terenowych 4×4 na stałe wpisał się do kalendarza imprez sportowych województwa podkarpackiego. Doceniam Pana zaangażowanie w organizację wydarzenia, które niezmiernie cieszy się popularnością zarówno wśród uczestników jak i kibiców. Wierzę, iż usatysfakcjonuje on wszystkich sympatyków zlotów samochodowych, a także przyczyni się do promocji Podkarpacia”.

Z kolei Poseł na Sejm RP Piotr Tomański napisał w okolicznościowym piśmie skierowanym do organizatorów i uczestników Zlotu: „Każda rocznica jest niezwykłym świętem i wydarzeniem. Jest też okazją do dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczania nowych celów i zadań. Skłania również do refleksji, wspomnień, przemyśleń. X Jubileuszowy Zlot Samochodów Terenowych 4×4 jest imprezą rekreacyjno – turystyczno – sportową. Jej zadaniem jest popularyzacja sportów na samochodach terenowych. Zmagania polegają na współzawodnictwie i sportowej rywalizacji pomiędzy załogami samochodów. Organizatorom dziękuję za trud i wysiłek włożony w przygotowanie Zlotu. Wszystkim uczestnikom życzę, aby czas spędzony na zawodach był dla Was radością i zaowocował wieloma sukcesami, natomiast emocje i wydarzenia z Rajdu utrwaliły Waszą pasję uprawiania sportu samochodowego. Wyróżnionym gratuluję zdobytych nagród i życzę dalszych sukcesów”.

Sponsorami Zlotu byli: Zakłady Tworzyw Sztucznych „Gamrat” S.A. Jasło; TRAFUNEK Dębowiec Marek Mroczka; Piaski, żwiry, klińce Bogusław Muszański; Bank Spółdzielczy w Dębowcu; Firma „Elekt” Jasło Czesław Fiałkiewicz; Poseł na Sejm RP Adam Śnieżek; Stefan Bieryt – Jazowsko (koło Limanowej); Sklep Motoryzacyjny Janusz Wilk (Jasło); radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Bogdan Rzońca oraz Ośrodek Szkolenia Kierowców RENE Jasło Zdzisław Wiśniowski.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIE:
X Zlot Samochodów Terenowych 4×4 – dzień pierwszy (zdjęć: 70, fot. Damian Palar)
X Zlot Samochodów Terenowych 4×4 – dzień drugi (zdjęć: 52, fot. Damian Palar)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Od dziesięciu lat ścigają się „terenówkami” po malowniczych terenach powiatu”

  1. panie Biernacki ta trasa na zalezu to jest dla samochodow osobowych nie dla terenowych postarajcie sie o lepszy tor bardziej blotnisty