Informacje

Most w Kątach został oddany do użytku

Długo oczekiwany most w Kątach został oficjalnie otwarty. Przecięcie wstęgi oraz poświęcenie z udziałem zaproszonych gości odbyło się w niedzielę, 14 sierpnia.

Most w Kątach

Otwarcie mostu w Kątach przez Adama Kmiecika, starostę jasielskiego

Fot. © Starostwo Powiatowe / KATARZYNA PACWA

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele Powiatu Jasielskiego w osobach: Bogusława Kręcisza, Przewodniczącego Rady Powiatu w Jaśle, Adama Kmiecika, Starosty Jasielskiego, Franciszka Miśkowicza, Wicestarosty oraz Tadeusza Górczyka, Etatowego Członka Zarządu i Jolanty Brągiel, Radnej Rady Powiatu Jasielskiego.

Budowa mostu, która trwała niespełna rok kosztowała blisko 3 mln zł. Zadanie zostało sfinansowane w 1/3 ze środków gminy Nowy Żmigród, Powiatu Jasielskiego oraz budżetu państwa. – Gdy objąłem urząd starosty, to jako jedna z pierwszych delegacji zjawiła się u mnie delegacja mieszkańców przysiółka Zagrody z prośbą o wsparcie i budowę tego mostu. Obiecałem im wtedy, że będziemy o tym myśleć, ale mówiąc szczerze nie bardzo widziałem możliwość skąd wziąć na to środki. Nie wierzyłem do końca, że ta inwestycja może być zrealizowana. Przełomowy okazał się rok 2008, gdzie z ówczesnym radnym Janem Piątkiem odbyliśmy bardzo poważną rozmowę i budżecie powiatu na rok 2009 powiatu pojawiły się pierwsze środki i nazwa zadania „budowa mostu Kąty – Zagrody” – wspominał podczas swojego wystąpienia Adam Kmiecik, Starosta Jasielski.

W kolejnych latach radni przeznaczali coraz większe środki na tę inwestycję, aby ją doprowadzić do szczęśliwego finału. Pomoc przyszła także ze strony rządu. – Z pomocą przyszedł nam rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wiosną tego roku miałem przyjemność rozmawiać z ministrem Infrastruktury Cezarym Grabarczykiem, którego nie trzeba było długo przekonywać, aby rządowe środki przeznaczył na budowę tego mostu. I tym sposobem 922 tys. zł z budżetu państwa obniżyło wkład gminy i powiatu – mówił Starosta.

Koszty związane z dokumentacją projektową pokryła w całości gmina Nowy Żmigród. – Cały ciężar inwestycji, wykonanie i projekt wzięła na siebie gmina Nowy Żmigród. To, że ten most tutaj stoi, to głównie zasługa wójta i jego pracowników – podkreślił Starosta.

Zaznaczył również, że podziękowania należą się wielu osobom, przede wszystkim jednak mieszkańcom Kątów za wytrwałość i trud, który ponosili w czasach, kiedy tego mostu nie było.

(Starostwo Powiatowe w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Most w Kątach został oddany do użytku”

  1. A czemu p. Kmiecik nie pochwali się niszczeniem szkolnictwa zawodowego w powiecie, co jest niezaprzeczalną zasługą rządu PO i PSL, który przerzucił finansowanie oświaty na samorządy, i kolesiowo-partyjnych układów? Dlaczego nie pochwali się planami połączenia szpitali w Jaśle i Gorlicach? I dorzućmy może jeszcze prywatyzację Gamratu, sfinalizowaną przez aktualny rząd, która zaowocuje prawdopodobnym przeniesieniem części produkcji na Ukrainę. Hurra! Oddajmy na nich nasze CENNE głosy!!