Informacje

Niebawem ruszy remont drogi Jasło – Folusz

Adam Kmiecik, Starosta Jasielski wraz z przedstawicielami samorządu gorlickiego oraz Kraju Preszovskiego na Słowacji spotkał się z Elżbietą Bieńkowską, minister Rozwoju Regionalnego.

Adam Kmiecik, starosta jasielski
Fot. © Starostwo Powiatowe / KATARZYNA PACWA

Celem wizyty było uzgodnienie i wystąpienie do pani minister o zwiększenie środków na wspólny projekt, który realizujemy z Gorlicami i Krajem Preszovskim. Po naszej stronie inwestycja dotyczy budowy nowej drogi na trasie Jasło – Folusz, na odcinku między Dębowcem a Cieklinem – mówi Adam Kmiecik.

Koszt całego zadania wynosi 8,5 mln euro, z czego 3 mln 200 tys. euro musi pokryć Powiat Jasielski. Dotychczas, w ramach środków o współpracy transgranicznej zabezpieczono zaledwie 1,5 mln euro, czyli 17% wartości całego projektu. – Po spotkaniu z panią minister udało się to dofinansowanie zwiększyć i wiemy już, że będzie to kwota blisko 5 mln euro – mówi zadowolony Starosta.

Dzięki oszczędnościom uzyskanym na innych zadaniach, po stronie polskiej udało się pozyskać 2 mln 700 tys. euro, a po stronie słowackiej 2 mln 900 tys. euro. – Minister Bieńkowska obiecała, że w całości te środki zostaną przekazane na nasz projekt. Strona słowacka wykazałaj, że po ich stronie oszczędności na innych zadaniach wynoszą ponad 2 mln 200 tys. euro, więc razem to daje ponad 4 mln 900 tys. euro, co stanowi ok. 60% dofinansowania naszego projektu. Pani minister zadeklarowała także, że wszelkie inne oszczędności na zadaniach realizowanych przez innych wnioskodawców zostaną również przekazane na nasz projekt – dodaje Adam Kmiecik.

Umowa pomiędzy trzema partnerami zostanie podpisana za dwa tygodnie. Niewiadomo jeszcze kiedy rozpoczną się prace przy budowie tej drogi. – Musimy zorganizować spotkanie robocze, aby ustalić, kiedy ruszą prace i gdzie będzie ich początek – wyjaśnia Starosta Jasielski.

(Starostwo Powiatowe w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Niebawem ruszy remont drogi Jasło – Folusz”