Kultura | rozrywka | edukacja

Nowe, bezcenne nabytki w cyfrowym archiwum w bibliotece w Szebniach

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Ośrodka KARTA, działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach wzbogaciło się o bezcenne zbiory dotyczące malarstwa i wielkiej pasji artysty modelarstwa – Stanisława Żurada.

Model S. Żurada wykonany dla dzieci z Szebni
Model S. Żurada wykonany dla dzieci z Szebni.
Fot. © ARCHIWUM BIBLIOTEKI

Modele samolotów, dyplomy, odznaczenia, proporczyki, dokumentację fotograficzną i prasową oraz rysunki przekazała na ręce dyrektora biblioteki, córka artysty Hanna Małgorzata Żurad z Wrocławia. Zofia Macek znana pisarka i znawca historii regionu jasielskiego przekazała również do archiwum dokumentację fotograficzną dotyczącą życia i twórczości artysty zgromadzoną z wystaw organizowanych w Polsce i okresu kiedy przebywał w Szebniach. Zgromadzone archiwalia dotyczą lat od 1936 – 1995 r.

Stanisław Żurad urodził się w Kowalewie woj. poznańskie w 1922 r. Dzieciństwo i młodość spędził na Polesiu. Zamiłowanie artystyczne rozwijał i kształtował w nim jego stryj. Był zafascynowany malarstwem Kossaka i Michałowskiego. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskując dyplom z malarstwa u profesor Hanny Rudzkiej – Cybis. Przez długie lata mieszkał i pracował we Wrocławiu jako nauczyciel wychowania plastycznego. Malował, wystawiał prace w kraju i poza granicami: USA, Francja, Hiszpania, Niemcy, Anglia i Brazylia. Zdobywał nagrody i wyróżnienia, zakładał modelarnie lotnicze.

W malarstwie operuje klasycznymi technikami – olej, akwarela, pastel, węgiel i tusz. Z ulubionych tematów artysty to: koń, portret, pejzaż, portrety starych kościołów, które maluje w ciepłych tonacjach. Jest rejestratorem ginącego świata.

Hobby artysty, to modele latające – zdobył w Wicemistrzostwo i Mistrzostwo Świata w Anglia – Cranfield – 1958 r. oraz Austria – Wienner Neustad – 1973 r. Przez 28 lat był w kadrze narodowej modelarzy. Odznaczony wielokrotnie za wybitne osiągnięcia sportowe w tym tytuł Mistrza Sportu i odznaka Modelarstwa w 1977 r., Srebrny Medal GKKF za wybitne osiągnięcia sportowe, Srebrny Krzyż Zasługi, odznaka Budowniczego Wrocławia oraz Honorowy członek Model Airplane Club Balsa – Bugs w Detroit. Artysta od wielu lat mieszka w Niemczech.

Zgromadzone archiwalia po opracowaniu cyfrowym będą udostępnione na stronie CATL Ośrodka KARTA GBP w Jaśle z/s w Szebniach pod adresem strony internetowej: http://szebnie.archiwa.org.

Pod tym samym adresem można również od czerwca 2011 r. korzystać z zgromadzonych przez bibliotekarzy dokumentów archiwalnych dotyczących dziejów historycznych miejscowości gminy Jasło.

Dyrektor GBP składa serdeczne podziękowania Hannie Małgorzacie Żurad i Zofii Macek za przekazanie bezcennych archiwaliów.

Stanisława Ablewicz
(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE