Kultura | rozrywka | edukacja

Nowy Żmigród gospodarzem Dożynek Powiatowych (zapowiedź)

W niedzielę rolnicy z całego powiatu jasielskiego podziękują Bogu za tegoroczne plony. Tradycyjne dożynki będące jednym z najpiękniejszych polskich obrzędów ludowych odbędą się w Nowym Żmigrodzie i będzie im towarzyszył blok imprez kulturalnych. Na wydarzenie zapraszają: starosta jasielski Adam Kmiecik oraz wójt gminy Krzysztof Augustyn.

Zapowiedź wydarzenia
POD NASZYM PATRONATEM MEDIALNYM

To wielkie święto jednoczące rolników ze wszystkich gmin powiatu jasielskiego z mieszkańcami naszego regionu rozpocznie się o godzinie jedenastej od mszy świętej w miejscowym Kościele Parafialnym pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. U stóp błogosławionego księdza Władysława Findysza będą mogli podziękować za udane zbiory. To również okazja do refleksji nad całorocznym trudem codziennego życia.

Po eucharystii nastąpi przemarsz korowodu dożynkowego na stadion sportowy, gdzie po oficjalnym powitaniu zaproszonych gości, odbędzie się obrzęd dożynkowy.

O godzinie czternastej rozpocznie się „Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego”, czyli przegląd twórczości ludowej. Wystąpią m.in. Zespół Folklorystyczny „Magurzanki”, Kabaret „Oriento” z Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, Zespół Ludowy „Potakowianki”, Zespół Śpiewaczy „Świątkowianki”, Zespół Śpiewaczy „Wilsznia” z Polan, Zespół Śpiewaczy „Pogórzanie” z Bieździedzy, Zespół Folklorystyczny „Kaśka” z Dębowca, Zespół Śpiewaczy „Pokolenie z Kątów”, Zespół Ludowy „Lisowianki” i Kapela „Trzcinicoki”.

Na godzinę 17:30 przewidziano pokaz kawaleryjski.

O godzinie osiemnastej na scenie miała pojawić się gwiazda wieczoru – Irena Jarocka. Piosenkarka, nie podając konkretnych powodów, poinformowała na swojej oficjalnej stronie internetowej, że koncert został odwołany. W jej miejsce organizatorzy zaplanowali już innego artystę. To zespół Liverpool, jeden z pierwszych w Polsce cover bandów wykonujących utwory zespołu The Beatles. W lipcu ubiegłego roku panowie uświetnili obchody jubileuszu 135-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Załężu (gmina Osiek Jasielski).

Po koncercie, około godziny 19:30 swój blok kulturalny będzie miał Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Żmigrodzie. Wystąpią: Kapela „Trele-Basy” i Kapela Podwórkowa „Zimny Drań”.

Na godzinę 21 zaplanowano występ drugiej gwiazdy tegorocznych Dożynek Powiatowych – folkowego zespołu PIETUCHY. Zaraz po tym zapraszamy na pokaz sztucznych ogni oraz zabawę plenerową z zespołem SWAY.

W trakcie dożynek Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu będzie prowadziło sprzedaż cegiełek na rzecz ratowania zabytków.

W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy.

DOŻYNKI POWIATOWE
LATO Z KULTURĄ POWIATU JASIELSKIEGO

Nowy Żmigród, 21 sierpnia 2011
Początek: godzina 11
Wstęp: wolny

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE