Informacje

Rolnicy podziękowali za plony

Pod naszym patronatem

Nowy Żmigród był gospodarzem tegorocznych dożynek powiatowych. Coroczne święto rolników to nie tylko czas do podziękowania za trud włożony w pracę na roli, ale także okazja do promowania kultury ludowej, którą do dzisiaj kultywują w naszym regionie koła gospodyń wiejskich, zespoły folklorystyczne jak również kapele muzyczne.

Dożynki powiatowe
Gospodarze dożynek: Adam Kmiecik i Krzysztof Augustyn.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Mówi KRZYSZTOF AUGUSTYN
wójt gminy Nowy Żmigród

W intencji rolników w miejscowym kościele parafialnym pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła – w miejscu, gdzie proboszczem był przed wieloma laty błogosławiony ksiądz Władysław Findysz – odprawiono mszę świętą. Po niej barwny korowód z wieńcami reprezentującymi wszystkie gminy powiatu jasielskiego przemaszerował na stadion sportowy, na którym rozpoczął się obrzęd dożynkowy. Starostami dożynek byli w tym roku Maria Adamska, sołtys Skalnika oraz Edward Bakuta, sołtys Nowego Żmigrodu.

Inscenizację przygotował Zespół Folklorystyczny „Kaśka” z Dębowca, prowadzony przez regionalistkę Agatę Pucykowicz.

W okolicznościowym wystąpieniu starosta jasielski Adam Kmiecik powiedział: „Niektórzy ludzie nie doceniają pracy rolnika, być może nawet ją lekceważą. Wielu młodym ludziom wydaje się, że chleb i inne produkty żywnościowe pochodzą po prostu ze sklepu lub supermarketu. Nie zastanawiają się nad źródłem ich pochodzenia. Często też zapomina się, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej. Nikt i nic tego nie przekreśli”.

Podkreślił również, że powiat jasielski ma także inne powody do świętowania: „Po ubiegłorocznej powodzi dzięki pomocy rządu udało się nam odbudować zniszczone budynki szkół oraz wiele kilometrów dróg. Powiat realizuje też wiele bieżących inwestycji, które poprawiają standard życia mieszkańców: powstają nowe sale gimnastyczne, nowe drogi i mosty. W jasielskim szpitalu remontowane są kolejne oddziały i zyskuje on nowe wyposażenie. Rozbudowywany jest Dom Pomocy Społecznej w Foluszu. Rok 2011 jest rekordowy dla powiatu jasielskiego. Od stycznia do sierpnia na inwestycje i remonty zostało rozdysponowane ponad 43 miliony złotych. Więc mamy dzisiaj powody do radości i mamy się z czego cieszyć”.

Delegacje uczestniczące w dożynkach powiatowych otrzymały z rąk starosty jasielskiego Adama Kmiecika i wójta gminy Nowy Żmigród Krzysztofa Augustyna pamiątkowe statuetki.

Myślę, że dobra współpraca z powiatem spowodowała, że dożynki odbywają się tutaj, z czego jestem niezmiernie zadowolony i szczęśliwy. – podkreślił wójt.

Dożynkom towarzyszyła impreza plenerowa pod hasłem „Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego”, której głównym celem jest prezentacja dorobku artystycznego i zachowanie od zapomnienia tradycyjnej muzyki ludowej, strojów, zachowań i obrzędów oraz instrumentów muzycznych.

Na scenie wystąpili: Zespół Folklorystyczny „Magurzanki”, Kabaret „Oriento” z Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, Zespół Ludowy „Potakowianki”, Zespół Śpiewaczy „Świątkowianki”, Zespół Śpiewaczy „Wilsznia” z Polan, Zespół Śpiewaczy „Pogórzanie” z Bieździedzy, Zespół Folklorystyczny „Kaśka” z Dębowca, Zespół Śpiewaczy „Pokolenie z Kątów”, Zespół Ludowy „Lisowianki” i Kapela „Trzcinicoki”.

W przerwie między występem gwiazd niedzielnego wieczoru można było obejrzeć pokaz musztry paradnej, skoków przez przeszkody, władania szablą i lancą w wykonaniu konnego oddziału kawalerii w barwach 8. Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego, dowodzonego przez Jana Urbana.

Wieczorem mieszkańcy mieli okazję do wspólnej zabawy przy folkowej muzyce zespołu PIETUCHY oraz zespołu LIVERPOOL, jednego z pierwszych w Polsce cover bandów wykonujących utwory The Beatles. Pomiędzy dwoma koncertami swój blok kulturalny miał również Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Żmigrodzie.

Imprezę plenerową zakończył pokaz sztucznych ogni oraz zabawa ogrodowa z zespołem SWAY.

Przez cały dzień Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu prowadziło sprzedaż cegiełek na rzecz ratowania zabytków.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: Dożynki Powiatowe w Nowym Żmigrodzie (zdjęć: 90, fot. Damian Palar)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Rolnicy podziękowali za plony”

  1. Brakło kilku osób i naawet posła żadnego nie było ani wojewody. Aż pusto tak jakoś. No i Alicji Zając na zdjęciach nie widzę.