Informacje

Trwa przebudowa „zakrętów śmierci” w Skołyszynie

Ruszyła długo oczekiwana przez kierowców przebudowa niebezpiecznego odcinka drogi krajowej nr 28 w Skołyszynie (przysiółek „Lisówek”). Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo na drodze pracuje ciężki sprzęt budowlany i obowiązuje ruch wahadłowy.

Przebudowa drogi krajowej nr 28 w Skołyszynie
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
W archiwum portalu:
Zlikwidujcie ten niebezpieczny zakręt!

O potrzebie modernizacji ponad pół kilometrowego odcinka „krajówki” łączącej województwo podkarpackie z województwem małopolskim mówiło się już od wielu lat. Nie było miesiąca, żeby na – nazywanych przez kierowców – „zakrętach śmierci” nie dochodziło do kolizji czy poważniejszych wypadków drogowych. Najpoważniejszy miał miejsce w 2007 roku, kiedy doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z autobusem przewożącym krośnieńskich licealistów na wycieczkę szkolną. Wtedy kilkanaście osób odniosło obrażenia, a w pomoc zaangażowanych było ogrom służb ratowniczych: Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Policji, nawet z sąsiedniego powiatu gorlickiego.

Na szczęście nikt wtedy nie zginął, ale w późniejszych latach ciągle dochodziło tu do niebezpiecznych zdarzeń. Wystarczyły opady deszczu czy śniegu, a bariery energochłonne były niszczone przez „wypadające” z jedni pojazdy.

W połowie marca br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie ogłosiła przetarg na „Odbudowę drogi krajowej nr 28 Zator – Medyka odcinek od km 194+000 do km 194+470 wraz z zabezpieczeniem osuwiska w m. Skołyszyn (Przysiółek Lisówek) oraz niezbędną infrastrukturą techniczną i urządzeniami budowlanymi.”

W trybie prowadzonego postępowania wygrała oferta Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle, która wynosi 7 186 927,81 złotych (brutto).

Prace modernizacyjne ruszyły na początku sierpnia i obejmują: przebudowę i zabezpieczenie skarpy po stronie północnej drogi, likwidację osuwiska, które spowodowało obniżenie się korpusu drogi, odbudowę drogi (poszerzenie szerokości do 7 metrów, wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej oraz systemu jej odwodnienia), przeniesienie istniejącej zatoki autobusowej w kierunku Jasła oraz oznakowanie poziome i pionowe.

To przedsięwzięcie na pewno poprawi bezpieczeństwo na tym odcinku z tego względu, że – jak chyba wszyscy wiemy – dochodzi tu często do kolizji, również i do wypadków. – podkreśla Zenon Szura, wójt gminy Skołyszyn.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: Przebudowa „zakrętów śmierci” w Skołyszynie (zdjęć: 14, fot. Damian Palar)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Trwa przebudowa „zakrętów śmierci” w Skołyszynie”