Informacje

Czekali na drogę 30 lat

Do połowy października potrwają prace budowlane na drodze Kąty – Desznica – Świątkowa Wielka – Świątkowa Mała. Inwestycja realizowana na odcinku o długości 5,3 km kosztuje około 2,4 mln zł finansowana jest z promesy powodziowej.

Remont drogi

Remont drogi

Fot. © Starostwo Powiatowe / KATARZYNA PACWA

Koszt całego zadania wynosi 2 mln 344 tys. 653,65 tys. zł, z czego kwotę 2 mln 110 tys. 769,65 zł przyznał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na wiele dróg mieszkańcy Powiatu Jasielskiego czekali 30 – 40 lat. Podczas mojej kadencji udało się zrealizować inwestycje na ponad 110 mln zł. Droga Kąty – Desznica nie remontowana od 30 lat stanowi jedyny dojazd do tych dwóch miejscowości – podkreśla Adam Kmiecik, Starosta Jasielski.

Z nowej drogi cieszą się przede wszystkim mieszkańcy wsi. – Mieszkańcy Desznicy i Jaworza czekali na tę drogę ponad 30 lat. Nawierzchnia była dziurawa i ciężko się po niej jeździło. Teraz można jeździć trochę szybciej i bezpiecznej – mówi Przemysław Tulcza, mieszkaniec Desznicy.

W Świątkowej Wielkiej braki w nawierzchni skutecznie utrudniały poruszanie się zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Teraz, po kilkunastu latach oczekiwania problem zniknął.

Właściciel jednego z gospodarstw agroturystycznych podkreśla znaczącą rolę nowej inwestycji. – Na tę drogę czekaliśmy kilkanaście lat. Do dziś niektórzy mieszkańcy nie wierzą, że mają drogę godną XXI wieku Teraz, dzięki niej pełną parą ruszy agroturystyka. Liczę, że również zimą przyjedzie więcej turystów, którzy już bez trudu będą mogli dotrzeć do wyciągu narciarskiego. – mówi Jan Gracoń, właściciel gospodarstwa agroturystycznego w Świątkowej Wielkiej.

(Starostwo Powiatowe w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE