Informacje

DPS w Foluszu przykładem skutecznego pozyskiwania środków unijnych

– Skuteczność działania samorządu to ilość zrealizowanych inwestycji i wielkość pozyskanych środków unijnych. Dom Pomocy Społecznej w Foluszu jest tego doskonałym przykładem – mówi Adam Kmiecik, Starosta Jasielski.

Inwestycje w DPS Folusz
Fot. © Starostwo Powiatowe / KATARZYNA PACWA

Obecnie trwają tam prace przy budowie nowej pralni i kuchni wraz z zapleczem socjalnym. To już ostatni etap dostosowania DPS do standardów unijnych. Inwestycja realizowana przy udziale finansowym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007 – 2013 zostanie zakończona w lipcu 2012 roku i kosztować będzie 4 mln 331 tys. zł.

Pomoc społeczna należy do kluczowych zadań realizowanych przez samorząd powiatowy. Zakres tego zadania wpisuje się w funkcjonowanie Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, jednego z największych DPS-ów na Podkarpaciu. Biorąc odpowiedzialność za jakość świadczonej pomocy, prowadzimy sukcesywne działania w celu poprawy bazy lokalowej i warunków przebywających tam osób – mówi Bogusław Kręcisz, Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle.

Zakres prac obejmuje budowę przewiązki dla osób niepełnosprawnych do pawilonu nr 10, budowę pawilonu nr 3 – kuchni i pralni z wyposażeniem oraz zaplecza socjalnego. Podczas pierwszego etapu, który został zakończony w 2010 r. do standardów unijnych dostosowano pokoje dla pensjonariuszy oraz zamontowano pompy ciepła, które zmniejszą koszty ogrzewania. – Dzięki tej inwestycji Dom Pomocy Społecznej w Foluszu będzie jednym z nowocześniejszych domów pomocy społecznej na Podkarpaciu – dodaje Adam Kmiecik, Starosta Jasielski.

(Starostwo Powiatowe w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE