Informacje

Odblaski ratują życie. Statystyki: brak śmiertelnych wypadków w powiecie z udziałem najmłodszych

Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, na zlecenie Grupy LOTOS S.A., już po raz piąty włączył się do organizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”. Do ponad 1300 uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w powiecie jasielskim trafią materiały edukacyjne oraz światełka odblaskowe.

Józef Biernacki

Pakiet edukacyjny LOTOS

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Uroczysta inauguracja programu w roku szkolnym 2011/2012 miała miejsce w środę (28.09) w Jasielskim Domu Kultury, z udziałem przedstawicieli LOTOS Jasło S.A., Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, parlamentarzystów, władz samorządowych, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Straży Miejskiej, Wojskowej Komendy Uzupełnień, dyrektorów szkół podstawowych oraz przedstawicieli środków masowego przekazu (prasy, radia, telewizji, portali internetowych).

W trakcie konferencji prowadzonej przez prezesa Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józefa Biernackiego zostały przedstawione główne założenia programu oraz efekty prowadzonych działań profilaktycznych.

A są one wymierne. Statystyki policyjne mówią wyraźnie: od pięciu lat na terenie powiatu jasielskiego w wypadku komunikacyjnym nie zginął żaden najmłodszy niechroniony uczestnik ruchu drogowego, czyli dziecko.

Realizację programu rozpoczęliśmy w roku szkolnym 2007/2008. Do chwili obecnej rozprowadziliśmy ponad siedem tysięcy odblasków, które co roku docierają do dzieci klas pierwszych szkół podstawowych powiatu jasielskiego i nie tylko, ponieważ w 2009 roku prawie 1400 pakietów edukacyjnych trafiło do powiatu przemyskiego. Ta akcja zastępuje edukację dzieci i młodzieży w naszych szkołach, gdyż nie ma programu z wychowania komunikacyjnego. Jest to element zastępczy. Jeżeli do policyjnych działań nad bezpieczeństwem ruchu drogowego włączą się inne instytucje i stowarzyszenia to będziemy mieli wspólny pozytywny wynik w postaci braku drogowych dramatów z udziałem najmłodszych. – powiedział Józef Biernacki.

Pomysł akcji zrodził się kilka lat wcześniej, kiedy przed przekształceniem Rafinerii Jasło w LOTOS Jasło S.A.

Poczuwamy się do odpowiedzialności jako producent paliw, które wprawiają w ruch pojazdy. Takie akcje są nam bliskie. Nie przesadzał bym jednak z tym poczuwaniem się do odpowiedzialności, bo to kierowcy są najbardziej odpowiedzialni za uczestnictwo w ruchu drogowym. My mogąc pomóc w takiej akcji z przyjemnością to robimy. Każde najmniejsze życie uratowane w ten sposób przez nas tylko nas cieszy. – mówi Robert Bialik, prezes LOTOS Jasło S.A.

W bieżącym roku szkolnym Grupa LOTOS S.A. przekazała ponad 1300 pakietów edukacyjnych i światełek odblaskowych. W najbliższych dniach trafią one do uczniów klas pierwszych wszystkich szkół podstawowych powiatu jasielskiego, przedszkola miejskiego przy Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle (osiedle „Gamrat”) oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle.

Ponadto Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, przy współpracy ze stowarzyszeniem IPA Region Przemyśl włączy się w dystrybucję pakietów edukacyjnych na teren powiatu przemyskiego.

Materiał edukacyjny, który zostanie przekazany dzieciom, kształtuje nawyki jak poruszać się po drodze. Dziecko w klasie pierwszej poznaje litery, potrafi już czytać, może manualnie przyklejać naklejki w książeczce. Ma elementy odblaskowe na tornister i maskotkę „delfinka”, który przypina sobie, aby być widzianym. O to nam przecież wszystkim chodzi, aby nasze dzieci czuły się bezpieczne idąc z domu do szkoły i wracając ze szkoły. – podkreśla Józef Biernacki.

Jak podkreślano podczas dzisiejszej inauguracji programu, warto rozszerzyć przedsięwzięcie i rozpocząć edukację z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego już od przedszkolaków.

Wydaje mi się, że byłoby to ciekawe rozwiązanie. – podkreśla Robert Bialik. – Prezes Biernacki z Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego wspominał, że w samym powiecie jasielskim wydajemy około 1350 takich pakietów edukacyjnych i odblasków, w powiecie przemyskim jest to 1000 sztuk. Myślę, że jest nas stać na to, żeby rozszerzyć ten pakiet również na przedszkolaków, chociaż jeśli pomyślimy to taki pakiet trafia do dziecka, które już zaczyna umieć czytać. W przedszkolu jeszcze nie wszystkie dzieci umieją czytać. Należałoby za tym wymyślić jakiś inny pakiet, bardziej zabawowy.

W ramach pakietu edukacyjnego dziecko otrzyma: książeczkę edukacyjną, grę planszową, naklejki odblaskowe na tornister, dyplom „małego uczestnika ruchu drogowego”, zakładka do książki, płytę CD z dwoma grami planszowymi oraz prezentacją multimedialną programu oraz odblaskową maskotkę „delfinka” wykonaną z ergonomicznych materiałów.

W dziesięciu wytypowanych przez Organizatora placówkach (po jednej z terenu każdej gminy) pakiety edukacyjne i światełka odblaskowe zostaną wręczone osobiście. Będzie to połączone z wygłoszeniem przez przedstawicieli Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, przedstawiciela Urzędu Gminy oraz funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle prelekcji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz pokaz prezentacji multimedialnej na temat BRD i głównego Sponsora.

Będą to szkoły podstawowe w: Błażkowej (gmina Brzyska), Umieszczu (gmina Tarnowiec), Szebniach (gmina Jasło), Jabłonicy (gmina Skołyszyn), Krempnej (gmina Krempna), Zawadce Osieckiej (gmina Osiek Jasielski), Łazach Dębowieckich (gmina Dębowiec), Kątach (gmina Nowy Żmigród), Kołaczycach (miasto i gmina Kołaczyce) oraz Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 (miasto Jasło).

Kolejnym etapem akcji „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” będzie organizacja konkursu plastycznego pod hasłem „Uwolnić odblaski”, który zostanie przeprowadzony w drugim semestrze roku szkolnego 2011/2012.

Wyrażam nadzieję, że organizowanie corocznego programu edukacyjno-prewencyjnego „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” pozwoli na kształtowanie odpowiednich postaw pierwszoklasistów, jak również dorosłych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. – dodaje prezes JKMiRD.

Portal regionalny terazJaslo.pl jest oficjalnym partnerem medialnym programu na terenie powiatu jasielskiego.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
„LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” – oficjalna strona Programu
(20.06.2011) „Uwolnić odblaski” – wizje dzieci na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego
(30.05.2011) Konkurs „Uwolnić odblaski”. Zwyciężyła praca z gminy Tarnowiec
(13.09.2010) „Pierwszaki” z powiatu jasielskiego będą lepiej widoczne na drodze
(07.10.2010) Odblaski to nie obciach! Spraw, by Twoje dziecko było lepiej widoczne na drodze
SŁOWA KLUCZOWE