Kultura | rozrywka | edukacja

VI Festiwal Poezji i Prozy: z Andrzejem Bartem nie tylko o „Rewersie”

W trakcie Festiwalu Poezji i Prozy prezentowane są najciekawsze adaptacje współczesnej literatury, w bieżącej edycji w jasielskim kinie Syrena odbędzie się projekcja filmu „Rewers” oraz spotkanie z Andrzejem Bartem, autorem scenariusza i książki pod tym samym tytułem.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Andrzej Bart jest znanym prozaikiem, scenarzystą, autorem filmów dokumentalnych. Zadebiutował w 1983 r. powieścią Człowiek za którym nie szczekały psy, napisaną na podstawie własnego scenariusza filmowego. Za powieść Rien ne va plus otrzymał w 1991 r. prestiżową Nagrodę Kościelskich. W 1999 r. opublikował powieść Pociąg do podróż., Jako Paul Scarron Jr. stworzył metafizyczną powieść kryminalną Piąty jeździec Apokalipsy.

W 2006 r. opublikował Don Juana raz jeszcze brawurową reinterpretację historii legendarnego uwodziciela, nominowaną do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Dwa lata później wydał Fabrykę muchołapek, powieść o fikcyjnym procesie kontrowersyjnego zarządcy łódzkiego getta, Chaima Mordechaja Rumkowskiego, za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Angelusa, a także „Gwarancję Kultury”, nagrodę przyznawaną przez TVP Kultura dla najciekawszej osobowości artystycznej roku w dziedzinie literatury.

W 2010 r. na podstawie napisanego przez niego scenariusza filmu Rewers powstała książka pod tym samym tytułem. Zrealizował wiele dokumentów filmowych m.in: Marian Brandys, Cafe Mocca, Eva Rubinstein, Pałac, Hiob, Powinność, Maestro. W 2011 r. kameralnym dramatem Boulevard Voltaire debiutował w Teatrze Telewizji jako autor i reżyser.

Pisząc o jednej z książek Andrzeja Barta, Marek Zaleski podsumował wszystkie jego książki … Powieść Barta, nie pozując na arcydzieło, spełnia z nadmiarem oczekiwania, jakie stawiamy dobrej literaturze popularnej…

Czarna komedia Rewers w reżyserii Borysa Lankosza zdobyła Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie, w mrocznych czasach stalinizmu. Głównymi bohaterkami są trzy kobiety: 30-letnia Sabina, jej matka i babcia. W życiu Sabiny brakuje mężczyzny, matka usiłuje znaleźć kandydata na męża dla córki. Pewnego dnia Sabina poznaje tajemniczego Bronisława, mężczyznę o urodzie filmowego amanta. Spotkanie to wywoła serię zaskakujących zdarzeń w życiu wszystkich trzech kobiet. Za rolę Sabiny w Rewersie Agata Buzek otrzymała nagrodę dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki. Marcin Dorociński, który zagrał Bronisława, zdobył z kolei nagrodę dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej.

Spotkanie z Andrzejem Bartem i projekcja filmu Rewers odbędą się 22 września 2011 r. o godz. 17.00 w kinie Syrena (wstęp za zaproszeniami lub bezpłatnymi biletami wstępu).

Projekt VI Festiwal Poezji i Prozy dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE