Informacje

Eksperci doradzą burmistrzowi, w jakim kierunku powinno rozwijać się Jasło

Prof. Karol Myśliwiec, prof. dr hab. Stanisław Lasocki oraz Jarosław Gowin to pierwsi specjaliści powołani przez Andrzeja Czerneckiego do Rady Ekspertów przy Burmistrzu Miasta Jasła. Z racji swojego bogatego doświadczenia życiowego i dorobku zawodowego mają doradzać lokalnemu samorządowi w sprawach dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego miasta.

Andrzej Czernecki
Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Rada Ekspertów przy Burmistrzu Miasta Jasła to jeden z pomysłów zaczerpniętych z kampanii wyborczej Andrzeja Czerneckiego. Zgodnie z założeniami ma to być gremium doradcze złożone ze specjalistów w poszczególnych dziedzinach życia, m.in. eksperci w sprawach gospodarczych, edukacyjnych, społecznych, kulturalnych, ochronie środowiska czy rozwoju komunikacyjnego regionu.

W poniedziałek Andrzej Czernecki wręczył nominację trzem pierwszym osobom. To światowej sławy egiptolog, Honorowy Obywatel Miasta Jasła prof. Karol Myśliwiec, wybitny polski sejsmolog prof. dr hab. Stanisław Lasocki z Polskiej Akademii Nauk oraz poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Gowin. Całą trójkę łączy jeden wspólny mianownik: Jasło. To tutaj urodzili się oraz spędzili pierwsze lata swojego życia. Teraz, dokonując znaczne osiągnięcia na niwie naukowej i będąc szanowanymi obywatelami naszego kraju, chcą wykorzystać swoje doświadczenia i podzielić się nimi z władzami miasta.

Warto zawsze takich osób posłuchać. Liczę na to, że ocena osób, które są emocjonalnie bardzo z miastem związane, a jednocześnie mają ogromny dorobek życiowy i naukowy, spowoduje to, że rozwiązania strategiczne będą zaopiniowane przez te osoby, które zwrócą nam uwagę na rzeczy, które czasami – będąc tylko i wyłącznie wewnątrz miasta – nam umykają. Panowie są osobami, które nie mieszkają na co dzień w Jaśle. Tym bardziej jest potrzebna ocena, na przykład tego czy promocja Jasła jest prowadzona na tyle atrakcyjnie, że zwraca uwagę z perspektywy Polski czy z perspektywy Europy. – mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Karol Myśliwiec Stanisław Laskowski Jarosław Gowin
Od lewej: Karol Myśliwiec, Stanisław Lasocki oraz Jarosław Gowin.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Po wstępnych rozmowach padły pierwsze konkretne propozycje ze strony ekspertów. Na przykład Jarosław Gowin zadeklarował wsparcie jasielskiego samorządu w działaniach na rzecz rozwoju komunikacyjnego oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego regionu.

Rozmawialiśmy z panem burmistrzem Czerneckim o tych inicjatywach, które mogą sprzyjać rozwojowi Jasła. Tutaj „wąskim gardłem” jest przede wszystkim infrastruktura. Gdyby nie kłopoty komunikacyjne, z całą pewnością byłoby tutaj dużo więcej inwestycji, dużo więcej miejsc pracy. Pierwsze wspólne działanie, które będziemy chcieli z panem burmistrzem podjąć, to inspirowanie projektu przygotowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego budowy drogi łączącej Kraków z naszą wschodnią granicą. Chcielibyśmy, aby ta droga przebiegała jak najbliżej Jasła i w Skołyszynie była odnoga. W ten sposób dostęp do Jasła dla inwestorów byłby łatwiejszy. Drugi bardzo ważny obszar inwestycji: wiadomo, jak wielką tragedią dla mieszkańców miasta była powódź. Zresztą te powodzie powtarzają się cyklicznie. Jest teraz wielki rządowy program działań przeciwpowodziowych w dorzeczu górnej Wisły. Będę się starał jako parlamentarzysta, aby ten program w jak największym stopniu objął Jasło. – powiedział parlamentarzysta.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI Mówi Jarosław Gowin:

Prof. dr hab. Stanisław Lasocki, chodź na co dzień związany z sejsmologią, poza pracą zawodową mocno interesuje się sprawami edukacji. Jest członkiem stowarzyszenia społecznego „Siemacha”, które w całym kraju prowadzi kilkanaście ośrodków socjoterapeutycznych.

Znaczna część budżetu miasta płynie do spraw oświatowych i spraw społecznych. Można powiedzieć, że z tytułu moich związków ze stowarzyszeniem, które prowadzi szereg ośrodków w różnych miejscach Polski, zresztą to stowarzyszenie cieszy się wielkim zainteresowaniem i zainteresowaniem władz państwowych, od tej strony będę w stanie coś wnieść. – podkreśla profesor.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI Mówi Stanisław Lasocki:

Najbardziej znany w całym towarzystwie jest, urodzony na dzisiejszym osiedlu Gądki, Karol Myśliwiec. – Moje związki z Jasłem są bardzo ścisłe i zależy mi na dalszym rozwoju tego miasta. A mając niesłychanie liczną rodzinę, gdzie również jest szereg osób bezrobotnych, jestem bardzo zainteresowany tym, żeby tutaj powstały zakłady przemysłowe, które dadzą pracę tym młodym ludziom. – mówi egiptolog.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI Mówi Karol Myśliwiec:
Rada Ekspertów
Rada Ekspertów wraz z władzami miasta Jasła.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Eksperci za doradzanie burmistrzowi w poszczególnych dziedzinach nie będą pobierali wynagrodzenia finansowego. – Robimy to z sentymentu do Jasła. Zresztą muszę powiedzieć, że ja jako parlamentarzysta nie mogę pobierać żadnych innych honorariów, ani wynagrodzeń. Słuszna zasada, ale nawet gdyby pan burmistrz oferowałby mi „złote góry”, to i tak bym z tego nie skorzystał. Tutaj jestem po to, żeby służyć moim przyjaciołom, żeby służyć swojej rodzinnej ziemi. – podkreślił Jarosław Gowin.

Jak deklaruje burmistrz Jasła gremium to ma się systematycznie rozrastać. – Będziemy zwracać się do osób, które są w poszczególnych węższych dziedzinach ekspertami. W ten sposób, żeby jak najwięcej osób, zaangażować w twórczą pracę na rzecz miasta. – mówi Andrzej Czernecki.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Eksperci doradzą burmistrzowi, w jakim kierunku powinno rozwijać się Jasło”

  1. Panu burmistrzowi we wszystkim trzeba doradzać. Wodzowi jaślan skończyły się pomysły. Panie burmistrzu, głosowałem za Panem, bo obiecał Pan stadion. Na jakim Pan jest etapie?

  2. SZKODA,ZE RADA NIE POWSTAŁA KILKA MIESIĘCY WCZEŚNIEJ GDY MOŻNA BYŁO OCALIĆ GAMRAT A NIE TERAZ GDY JUŻ GO SPIENIĘŻYLI. panie burmistrzu refleks godny pozazdroszczenia a samo powołanie rady o niczym nie świadczy. Ocenimy po jakimś czasie jej merytoryczną pracę aczkolwiek już przeczuwam fakty.

  3. Jak deklaruje burmistrz Jasła gremium to ma się systematycznie rozrastać. – Będziemy zwracać się do osób, które są w poszczególnych węższych dziedzinach ekspertami. W ten sposób, żeby jak najwięcej osób, zaangażować w twórczą pracę na rzecz miasta. – mówi Andrzej Czernecki.
    Panie Burmistrzu, nie mozna być ekspertem we wszystkim. Ostatni znany mi to Leonardo da Vinci. Potem to już chyba tylko Stalin, ale chyba nie o takich ekspertów nam chodzi.

  4. A tak na marginesie. Poseł Gowin mówi o drodze łaczącej Małopolskę z granicą wschodnią. O ile mi wiadomo Małopolska nie graniczy z Ukrainą. Czyli droga przebiegać będzie przez Podkarpacie. Małopolska coś buduje na Podkarpaciu bez wiedzy i zgody Sejmiku Podkarpacia ?? Czyli kolejny raz okazuje się, że nieroztropne było niezaproszenie Pana posła Rzońcy. No chyba że chodzi o granicę wschodnią Małopolski.

  5. Pan poseł Gowin mówi o współdziałaniu z parlamentarzystami Podkarpacia. Nie jestem fanem PiS, ale w czym gorszy od posła Gowina jest poseł Rzońca ? Przecież on jest z Jasła. Jeżeli ma to być grupa razem przepychające ten projekt, to czy nie jest najdelikatniej mówiąc nieroztropnością dzielenie parlamentarzystów na gorszych i lepszych ?

  6. i co PISowcy na to?? ani grosza nie wezmą, a chcą pomagać!! a wam kto pomagał?? kto z wami się utożsamiał i jednoczył??