Kultura | rozrywka | edukacja

Między nami nastolatkami – spotkanie w jasielskiej MBP

17 października 2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Barbarą Ciwoniuk w ramach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 4 w Jaśle.

Spotkanie autorskie z Barbarą Ciwoniuk
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Podczas spotkania autorka opowiedziała jak rozpoczęła się jej przygoda z pisarstwem. Pierwszą książką, jaką napisała była powieść dla kobiet Wszystko inne poczeka. Natomiast debiutem wydawniczym był Igor – powieść dla młodzieży, głównie w wieku gimnazjalnym, przedstawiająca świat widziany oczami dyslektyka, jego problemy związane z nauką, trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.

Pisarka przeczytała jej fragmenty, opowiedziała jak powstała książka i co było inspiracją do jej napisania. Zwróciła uwagę na fakt, iż problem ten dotyczył wielu sławnych ludzi, takich jak Leonardo da Vinci, Einstein, Bill Gates. Zaznaczyła, że jest to pierwszy w literaturze portret dyslektyka.

Opowiedziała o tematyce swoich książek, poruszających problemy nastolatków. Szczególnie zwraca uwagę na przemoc, której ofiarami staje się młodzież. Może objawiać się ona na różne sposoby, jako prześladowanie inności fizycznej bądź wyśmiewanie osobowości odmiennej od uznawanej za standard w środowisku nastolatków, aż do przemocy fizycznej stanowiącej zagrożenie życia. W kręgu jej zainteresowań pozostają również inne sytuacje z jakimi muszą borykać się nastolatki, takie jak: rozwód rodziców, brak zainteresowania z ich strony lub ich nadopiekuńczość, źli nauczyciele, nastoletnia ciąża, utrata zaufania do przyjaciół. Aby zachęcić do przeczytania swoich książek streściła Anię, Grubego oraz Własny pokój.

Podkreśliła, że nastolatek nie powinien ukrywać swoich problemów przed dorosłymi, są sytuacje w których pomoc dorosłych jest niezbędna. Odpowiedziała na pytania, z czego korzysta pisząc powieści, które wymagają wiedzy psychologicznej i pedagogicznej. Źródła, z których czerpie informacje to głównie czasopisma tematyczne, literatura fachowa i Internet, a zwłaszcza fora internetowe.

Pisarka zakończyła spotkanie stwierdzeniem, że w życiu ważne jest, aby posiadać marzenia i dążyć do ich realizacji.

Młodzieżowy Dyskusujny Klub Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie DKK WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE