Informacje

Pół wieku jasielskiego „Medyka”

Medyczna Szkoła Policealna im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle świętuje pięćdziesięciolecie swojego istnienia. Placówka, która przez pół wieku wykształciła ponad pięć tysięcy przyszłe kadry służby zdrowia, ma co świętować. Od kilku lat utrzymuje najwyższy poziom zdawalności egzaminów zawodowych w województwie podkarpackim, a absolwenci są cenionymi pracownikami w wielu zakładach i branżowych firmach.

Jak podkreśla Alicja Dachowska, dyrektor placówki, w początkowych latach szkoła kształciła w zawodzie pielęgniarki i położnej. W latach 90-tych ubiegłego stulecia wprowadzono nowe zawody, m.in. opiekunki dziecięcej, technika farmaceutycznego oraz ratownika medycznego.

Alicja Dachowska
Alicja Dachowska, dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Szkoła pięćdziesiąt lat temu, a dzisiaj różni się bardzo wiele z tego względu, że zostały wprowadzone zmiany organizacyjne w kraju, zmiany historyczne, weszliśmy do Unii Europejskiej. W związku z tym wiele spraw zostało zmienionych. Został zmieniony system kształcenia, zostały zmienione pewne przepisy, warsztat pracy nauczyciela, obowiązki nauczycieli, wymagania nauczycieli w stosunku do edukacji. Zmieniły się także wymagania w stosunku do kształcenia zawodowego. Nadążamy za tymi wymaganiami, a często wyprzedzamy te wymagania. – podkreśla Alicja Dachowska, dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI Posłuchaj wypowiedzi dla portalu terazJaslo.pl:

Szkoła, której organem prowadzącym jest samorząd województwa podkarpackiego, w chwili obecnej kształci na dwunastu kierunkach: dietetyk, opiekunka dziecięca, ratownik medyczny, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik usług kosmetycznych, terapeuta zajęciowy, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, opiekunka środowiskowa oraz opiekun osoby starszej.

Ratownik medyczny
Ratownik medyczny jest jednym z najpopularniejszych kierunków w szkole.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Te zawody są pozyskiwane w naszym kraju, ale także we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Tam także pracują nasi absolwenci. Przez pięćdziesiąt lat szkoła wykształciła ponad pięć tysięcy osób. Byłabym gołosłowną, gdybym pokusiła się na podawanie jakichkolwiek liczb. Są zawody, w których jest stuprocentowe zatrudnienie. Są zawody, w których jest mniejsze zatrudnienie, ale to wynika także z prężności danej osoby, z umiejętności „sprzedania się” na rynku pracy. Jeżeli osoby nie znajdują pracy w województwie podkarpackim to inne regiony Polski są otwarte na naszych absolwentów, bo takie oferty otrzymujemy i informujemy naszych absolwentów. W związku z tym, że wprowadzono egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe w 2006 roku słuchacze otrzymują certyfikaty potwierdzające ich kwalifikacje w języku polskim i angielskim. Pozwoliło to na poszukiwanie pracy w swoim zawodzie w krajach Unii Europejskiej. – mówi Alicja Dachowska.

„Medyk” może dzisiaj poszczycić się wieloma osiągnięciami. Dzięki pozyskanym funduszom europejskim udało się m.in. zorganizować praktyczną naukę zawodu w Anglii, utworzyć pracownię komputerową, a w chwili obecnej – przy współpracy z miastem Jasłem – podjąć się rewitalizacji parku dworskiego i całego otoczenia dawnego pałacyku rodziny Sroczyńskich, w którym odbywają się zajęcia teoretyczne.

Od 2010 roku placówka należy do krajowej sieci „Szkół Promujących Zdrowie”.

Sukcesy na szczeblu ogólnopolskim odnosili m.in. przyszli ratownicy medyczni (Ogólnopolska Spartakiada Ratownicza w Sosnowcu).

Zajęcia teoretyczne odbywają się w specjalistycznych pracowniach w zaadoptowanych pomieszczeniach zabytkowego obiektu, w którym lata swojej młodości spędzał major Henryk Dobrzański „Hubal”.

Pałacyk Sroczyńskich - siedziba Medycznej Szkoły Policealnej.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Słuchacze mogą też nabywać umiejętności praktyczne dzięki współpracy placówki z zakładami opieki zdrowotnej.

Szkoła współpracuje z bardzo wieloma instytucjami. Nie ma na terenie powiatu krośnieńskiego, dębickiego, strzyżowskiego, gorlickiego i jasielskiego zakładów pracy, które nie miałyby kontaktu ze szkołą. Współpracujemy ze stowarzyszeniami, z klubami, z instytucjami w zakresie promowania zdrowia w szerokim tego słowa znaczeniu. Współpraca jest nieodpłatna, zależy nam na bardzo dobrej profilaktyce w zakresie ochrony zdrowia. W takim zakresie prowadzimy tą działalność. – mówi Alicja Dachowska.

Kapituła powołana przy dyrektorze szkoły od 2009 roku przyznaje statuetki „Zakład Przyjazny Edukacji” dla zakładów pracy, w których odbywała się praktyczna nauka zawodu oraz tam, gdzie absolwenci po zakończeniu edukacji znajdują zatrudnienie. Pierwszymi wyróżnionymi byli: Szpital Specjalistyczny w Jaśle, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy Caritas Diecezji Rzeszowskiej Okręg Jasło.

Z okazji jubileuszu do tego grona dołączyli dzisiaj: CEFARM Rzeszów, Przedszkole Miejskie nr 9 w Jaśle oraz Centrum Zdrowia Dr Mastej z Jasła.

W piątek druga część jubileuszowych obchodów. Na terenie parku przy ulicy Sroczyńskiego odbędzie się spektakl plenerowy. „Pan Tadeusz” w reżyserii Ireny Jun w wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Dyrekcja szkoły zaprasza na to niezwykłe wydarzenia wszystkich mieszkańców Jasła i okolic. Wstęp wolny. Początek o godzinie szesnastej.
Jubileusz 50-lecia Medyka

Jubileusz 50-lecia Medyka

Jubileusz 50-lecia Medyka

Jubileusz 50-lecia Medyka

Jubileusz 50-lecia Medyka

Jubileusz 50-lecia Medyka

Jubileusz 50-lecia Medyka

Jubileusz 50-lecia Medyka

Jubileusz 50-lecia Medyka

Jubileusz 50-lecia Medyka

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Pół wieku jasielskiego „Medyka””

  1. Pani Mario,

    Nie, to kampania miłościwie nam panującej koalicji, bo jeszcze się jeden cieć z PO na zdjęciach zaplątał ;)