Informacje

Wycieczka pod skrzydłami

W miniony wtorek grupa stypendystów programu „Skrzydła z GRUPĄ LOTOS” prowadzonym przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej pojechała na wycieczkę. Młodzież odwiedziła skansen archeologiczny Karpacka Troja położony w malowniczej dolinie rzeki Ropy. Grupa LOTOS już drugi rok z rzędu angażuje się w program pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pochodzących z regionów, gdzie spółka prowadzi działalność tj. w woj. pomorskim, powiecie jasielskim i gminie Czechowice-Dziedzice.

Skrzydła

Wsparcie ma przede wszystkim formę tzw. „skrzydeł na przyszłość”, aby każde dziecko miało taką sama szansę w realizacji swoich planów i celów. Grupa LOTOS zapewnia pomoc w ramach pakietu „Skrzydła na przyszłość”. Wsparcie gwarantuje m.in. zakup pomocy naukowych, książek, opłacenie dodatkowych zajęć i korepetycji, wycieczek szkolnych, biletów miesięcznych. W indywidualnych przypadkach istnieje także możliwość zakupienia odzieży oraz obuwia. Każde dziecko objęte „Skrzydłami” otrzymuje stypendium przez okres 10 miesięcy. Innymi słowy „Skrzydła” to program długoterminowej pomocy skierowany do uczniów, którzy mają wykształconą ocenę własnej sytuacji, posiadają zainteresowania i w miarę sprecyzowane plany na przyszłość.

Dzięki wspólnej inicjatywie podopieczni programu „Skrzydła z Grupą LOTOS” zwiększają swoje szanse na lepszy start w dorosłe życie, mogą rozwijać talenty i mocniej wpływać na swoją przyszłość. Zdecydowaliśmy zaangażować się w program, gdyż działania na rzecz wyrównywania szans młodzieży, szczególnie z najbliższego otoczenia spółki, to jeden z priorytetów strategii społecznej odpowiedzialności Grupy LOTOS – powiedział Robert Bialik, prezes Zarządu LOTOS Jasło, podczas spotkania ze stypendystami „Skrzydeł”.

Zabierając głos ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej powiedział m. in.: Wyrażam radość i wdzięczność, że Firma Lotos poprzez Caritas pomaga dzieciom i młodzieży. Forma ta jest bardzo dobrym i pewnym sposobem pomocy bezpośredniej. Dziękuję także wyznaczonym opiekunom ze szkół w Krempnej, Święcanach oraz I i II LO w Jaśle. Pomoc dzieciom jest spełnieniem słów bł. Jana Pawła II który w 2002 roku na krakowskich Błoniach powiedział: Potrzeba wyobraźni miłosierdzia, aby przyjść z pomocą dziecku…” Zachęcam was drodzy młodzi, abyście przedłużali otrzymane dobro poprzez włączanie się w pomoc potrzebującym organizowaną w waszych szkołach przez Szkolne Koła Caritas.

Wycieczka do Troi

Młodzież z opiekunami i przewodnikiem zwiedziła muzeum oraz skansen. Karpacka Troja to połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej, gdzie zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Muzeum w Trzcinicy to prawdziwa lekcja historii, bowiem w miejscu powstania skansenu odkryto ponad 160 tys. zabytków, z których najstarsze są sprzed 4 tys. lat. Przed powrotem do Jasła, na zakończenie wycieczki, odbył się pokaz konfetti oraz wypuszczanie w niebo lampionów szczęścia.

Odpowiedzialność Grupy LOTOS

Grupa LOTOS jest drugą co do wielkości firmą naftową w Polsce. Koncern działa w branży istotnie oddziałującej na otoczenie, dlatego postrzega prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju – łącząc aspekty ekonomiczne z etyką oraz ekologią. Spółka dba, aby do minimum ograniczać – wynikający z działalności produkcyjnej – swój wpływ na środowisko oraz sąsiadów mieszkających w pobliżu zakładów. Firma, oprócz wspierania istotnych inicjatyw społecznych i ekologicznych, sama wdraża programy z zakresu kultury, edukacji, sportu, czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

(Caritas Diecezji Rzeszowskiej)

SŁOWA KLUCZOWE