Kultura | rozrywka | edukacja

Zobacz jak Jaślanie odbudowywali miasto po wojnie

W holu Jasielskiego Domu Kultury udostępniono dla mieszkańców blisko trzysta fotografii przedstawiających odrodzenie Jasła i jego rozbudowę w latach 1945-1985. Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Wystawa

Wystawa

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

To nie wszystkie materiały, które udało się zgromadzić inicjatorce przedsięwzięcia, wieloletniej prezes Stowarzyszenia Felicji Jałosińskiej. W swoich zbiorach systematycznie uzupełnianych w latach 1982-2011 posiada około czterystu fotografii, które przedstawiają mieszkańców Jasła i ich trud włożony w powojenną odbudowę miasta.

Ze względu na ograniczoną powierzchnię, na której przygotowano ekspozycję, udało się przedstawić jednak większość z nich, bo blisko trzysta.

Zbierając te zdjęcia muszę powiedzieć, że byłam bardzo życzliwie traktowana. Można powiedzieć, że to jest natręctwo przychodzić do kogoś parokrotnie w różnych porach dnia i wieczoru i prosić. Ale trudno, nie ma nic bez zadania sobie trudu. Serdecznie dziękuję tym Państwu, którzy mi udostępnili te zdjęcia. – mówiła podczas środowego wernisażu Felicja Jałosińska.

Fotografie udostępniły autorce wystawy osoby prywatne, instytucje miejskie, szkoły, zakłady pracy, Muzeum Regionalne, Jasielski Dom Kultury, Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Jasielskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Część zdjęć zaczerpnięto również z różnego rodzaju kronik.

Specjalnie na wystawę zostały przygotowane w formacie 18×13 centymetrów. Konsultacji dokonali: Antoni Juryś, Andrzej Krupa i Mieczysław Mikulski. Oprawę graficzną przygotowała Anna Brożyna, plastyczka z Jasielskiego Domu Kultury.

Wystawa ta jest moim hołdem dla tych, którzy przyczynili się do odbudowy tego miasta. To jest taka sentymentalna podróż dla tych, co sobie wspominają jak wyglądała dana ulica, jak wyglądał dany dom, jak wyglądał dany skwer. To jest też lekcja historii i zadumy dla młodego pokolenia, które powinno znać historię tego miasta. Nie ma budowy przyszłości bez przeszłości. Ona jest wciąż w nas i ona pozostanie w nas niezależnie od tego, czy my tego sobie życzymy czy nie. Tego nie można wymazać tak, jak w komputerze. – powiedziała Felicja Jałosińska.

Wystawa fotografii „Jasło – odrodzenie miasta i jego rozbudowa z okresu 1945-1985 r.” będzie udostępniona dla zwiedzających do 12 listopada bieżącego roku (w godzinach pracy Jasielskiego Domu Kultury). Jej pokłosiem ma być katalog wydany przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Felicja Jałosińska (ur. 1935 r.) choć urodziła się na ziemi sandomierskiej, to całe swoje dorosłe życie poświęciła miastu. Przez blisko 25 lat pracowała w ZPOW Pektowin. Od 1983 roku aktywnie działa w Stowarzyszeniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, najpierw jako wieloletni członek zarządu, zastępca prezesa oraz prezes w latach 2001-2004 i 2007-2011. W obecnej kadencji pełni funkcję zastępcy prezesa (ze względu na sprawy zdrowotne zrezygnowała z ponownego ubiegania się o szefowanie miłośnikom Jasła). Jest autorką i współautorką licznych publikacji poświęconych historii naszego miasta i jego okolic. Redagowała siedemnaście edycji „Kalendarza Jasielskiego”. Od 1999 roku z myślą o młodzieży szkolnej organizuje z powodzeniem Turnieje Wiedzy o Jaśle. To jej druga wystawa zorganizowana w Jasielskim Domu Kultury. Pierwsza w roku 2008 była poświęcona Jasłu z okresu okupacyjnego. Za zasługi poniesione na rzecz propagowania kultury i historii Jasła została nagrodzona: odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1996), Złoty Krzyż Zasługi (2002) i tytułem „Zasłużony dla miasta Jasła” (2009).

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Zobacz jak Jaślanie odbudowywali miasto po wojnie”

  1. A gdzie zniknęła Krystyna Kasprzyk, przeciez bez jej obecnosci nic sie nie mogło odbyc w JDK , a tu masz!
    A moze zachorowała po ostatniej sesji ?????