Informacje

Święto Niepodległości w Jaśle. „Każdy kolejny dzień powinien być świadectwem naszej walki o niepodległą Matkę – Ojczyznę”

Uroczystą mszą świętą w Sanktuarium Świętego Antoniego w Jaśle rozpoczęły się obchody 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Święto Niepodległości w Jaśle
Fot. © Starostwo Powiatowe / KATARZYNA PACWA

Nabożeństwu przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. Dariusz Bartocha, przełożony krakowskiej prowincji księży Salezjanów, który dokonał także uroczystego odsłonięcia i poświęcenia tablic upamiętniających Sługi Boże: ks. Kazimierza Wojciechowskiego (urodzonego w 1904 roku w Jaśle) oraz siostrę Hiacyntę Joannę Lulę (urodzoną w 1915 roku w Czeluśnicy), zamordowanych w KL Auschwitz.

Prawdopodobnie nigdy się nie spotkali. Łączy ich jednak bardzo wiele: miejsce pochodzenia, chęć ofiarowania Bogu swojego życia w całości. Łączy ich także pragnienie pracy wychowawczej. Wreszcie łączy ich obóz w Auschwitz, męczeństwo, wiara, patriotyzm i umiłowanie do Ojczyzny. Łączy ich także Wasza pamięć i te tablice, które są umieszczone obok siebie – mówił ks. Bartocha.

Po mszy złożono kwiaty przed tablicami upamiętniającymi: wyjście Jasielskiego Oddziału Związku Strzeleckiego na wojnę w 1914 roku oraz marszałka Józefa Piłsudskiego, przy kościele św. Stanisława BM. Następnie delegacje i poczty sztandarowe udały się do Parku Miejskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza uczczono pamięć tych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę.

Oddajemy hołd tym, którzy walczyli i przelewając krew zginęli za wolną Ojczyznę. Ta tragiczna przeszłość zobowiązuje nas do dumy z polskiej kultury, historii i tradycji. Dziś uświadamiamy sobie także ogromną odpowiedzialność za przyszłość, bo musimy pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Każdy kolejny dzień powinien być świadectwem naszej walki o niepodległą Matkę – Ojczyznę – powiedział Adam Kmiecik, Starosta Jasielski.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. W latach 1939 -1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Ale po upadku rządów komunistycznych nabrało znowu szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, ale uroczystości upamiętniające to wydarzenie obchodzone są w całym kraju. – Wspominamy dzisiaj z wdzięcznością i dumą osiągnięcia naszych rodaków. Nawiązujemy do ich dokonań, zamierzeń i nadziei. Poprzez to pragniemy zachować wierność otrzymanemu dziedzictwu. Chcemy także w nieustającym dialogu pokoleń odwoływać się do najlepszych tradycji i najcenniejszych wartości. A w pięknej, choć dramatycznej, historii szukać inspirujących przykładów męstwa, odpowiedzialności i bezinteresownej służby Ojczyźnie – dodał A. Kmiecik.

W uroczystości wzięło udział blisko 50 kilkuosobowych delegacji, w tym przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz reprezentacje jasielskich zakładów pracy, szkół, stowarzyszeń i organizacji politycznych.

Katarzyna Pacwa
(Starostwo Powiatowe w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE