Kultura | rozrywka | edukacja

W muzeum: wysiłek społeczeństwa w walce o Niepodległość

Jasielskie Muzeum Regionalne zaprasza do odwiedzania wystawy pod hasłem „W walce o Niepodległość 1914-1920”, którą przygotowano z okazji 93. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W czwartek odbył się jej uroczysty wernisaż.

Wystawa w muzeum
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W przeddzień tej rocznicy otwieramy w naszym muzeum wystawę. To wystawa o tematyce wojskowej, poświęcona wkładowi zbrojnemu jaślan, a także żołnierzy pochodzących z terenu powiatu jasielskiego w walkę o Niepodległość. Pokazujemy legionistów pierwszej i drugiej brygady Legionów Polskich, a także żołnierzy Armii Hallera i innych formacji wojskowych, które w latach 1914-1920 walczyły o Niepodległość. – mówi Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Na wystawie zgromadzono liczne mundury, elementy żołnierskiego wyposażenia odznaczenia wojskowe, kolekcję broni używanej przez polskie formacje w czasie I wojny światowej, dokumenty archiwalne, czy pamiątkowe fotografie.

Najciekawszym eksponatem jest mundur z okresu legionowego, konkretnie z lat 1917-1918 Franciszka Dubiela, który w 1914 roku wyprowadzał jasielskich „Strzelców” do Krakowa, a później na front. Jest to oryginalny mundur wypożyczony z Muzeum Regionalnego w Mielcu. – podkreśla Alfred Sepioł. – Prócz tego jest wiele militarii. Większość tych eksponatów pozyskaliśmy do naszych zbiorów w dwóch ostatnich latach. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką wojskową do zwiedzania tej wystawy.

Uzupełnienie stanowią biografie żołnierzy związanych z naszym regionem.

Eksponaty udostępnili: Muzeum Regionalne w Jaśle, Muzeum Regionalne w Mielcu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze oraz prywatni kolekcjonerzy: Krzysztof Fudalej i Stanisław Kwilosz.

Będzie można je oglądać do końca stycznia 2012 roku.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE