Informacje

Dębowiec: Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej Bazyliką

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu k. Jasła decyzją Stolicy Apostolskiej otrzyma tytuł bazyliki mniejszej. Uroczystości odbędą się w niedzielę, dnia 20 maja 2012 roku, zaś akt nadania wręczy ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny. To druga, po Sanktuarium Matki Bożej w La Salette, świątynia z takim tytułem w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Saletynów na świecie.

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu
Fot. terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W specjalnym liście, przełożony Polskiej Prowincji, ks. Władysław Pasiut MS, zwrócił się z prośbą, aby każda wspólnota zakonna, jak też parafie, w których posługują saletyni, w sposób szczególny poprzez modlitwę osobistą i wspólnotową,a także pracę duszpasterską, przygotowały się godnie na tą majową uroczystość.

To już trzecia po sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej Ojców Bernardynów i kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach świątynia w diecezji rzeszowskiej, która zostanie podniesiona do godności bazyliki. Starania o nadanie tytułu bazyliki rozpoczęły się w przedzień obchodów jubileuszu 100-lecia obecności Misjonarzy Saletynów w Dębowcu w 2010 roku.

W ciągu stuletniej obecności Misjonarzy Saletynów w Dębowcu i działalności duszpasterskiej, kaplica a potem kościół zakonny były świadkami nawiedzin wielu pokoleń pielgrzymów. Centrum życia i działalności duszpasterskiej skupione jest wokół łaskami słynącej figury Maryi Płaczącej, koronowanej papieskimi koronami w obecności kilkudziesięciu biskupów dnia 15 września 1996 roku.

Tytuł bazyliki mniejszej nadaje watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Może otrzymać go świątynia kolegiacka, klasztorna, a także sanktuarium znane z pielgrzymek wiernych, o szczególnym znaczeniu historycznym i kulturowym, wyróżniająca się poziomem działalności duszpasterskiej, liturgicznej czy katechetycznej.

ks. Piotr Szweda MS
rzecznik Prowincji

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Dębowiec: Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej Bazyliką”

  1. Byłem w Ryjo, byłem w Bajo, miałem bilet na Hawajo,
    byłem na wsi, byłem w mieście, byłem nawet w Budapeszcie
    wszystko h*, bo ja wam mówię wszystko …, Bo ja wam mówie w dębowcu nie byłem ( w bazylice) :P.

    tu chyba szatanistów mocnie parzy w stopy –