Kultura | rozrywka | edukacja

W JDK: Kiedy króla boli ząb… (zapowiedź)

Jasielskim Domem Kultury zaprasza na przedstawienie Katarzyny Lengren „Kiedy króla boli ząb” w wykonaniu Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce Zdroju. Spektakl zostanie wystawiony 25 stycznia br. godz. 9. oraz o godz. 11. Bilety są dostępne w sekretariacie JDK, tel. 13-44-351-50.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

„Kiedy króla boli ząb” to opowieść o tym, jak cały dwór: królowa, ochmistrzyni, mała księżniczka, kucharz a nawet kot starali się pomóc królowi uporać się z jego bólem. Kto wie, jakby się ta opowieść skończyła, gdyby nie podstęp…

Teatr Lalek „Rabcio” w Rabce Zdroju powstał niedługo po II wojnie światowej w 1949 roku. Jego założycielką była Stanisława Rączko, łączniczka Armii Krajowej. Pierwsza premiera odbyła się 12 listopada 1949 roku. Wystawiono wówczas adaptację baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. W czasie pierwszego przedstawienia urządzono plebiscyt na nazwę teatru. Padły dwie propozycje „Rabcio” i „Zdrowotek”. Pierwsza z nich bardziej przypadła do gustu wybierającym i teatr nosi ją do dziś.

W ciągu 60 lat działalności teatr wystawił 123 sztuki (108 premier i 15 wznowień).

Obecnie dyrektorem placówki jest Zbigniew Wójciak, który kontynuuje założoną od początku ideę, czyli wywoływanie uśmiechu na dziecięcych buziach.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE