Informacje

Wielofunkcyjny mikrobus jasielskich strażaków

Do podziału bojowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle trafił nowoczesny mikrobus, którego zakup został w całości dofinansowany z budżetu powiatu jasielskiego. Samochodem będzie można transportować na dalekie odległości ratowników oraz specjalistyczny sprzęt niezbędny do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

Mikrobus KP PSP Jasło
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Fabrycznie nowy, srebrny Peugeot Boxer spełnia wszelkie kryteria pojazdu uprzywilejowanego: wokół posiada pas koloru czerwonego z napisem „STRAŻ” i numerami operacyjnymi, sygnalizację świetlną i dźwiękową, radiostację, Posiada komfortowe warunki dla przemieszczających się nim strażaków, a dzięki zastosowaniu wysokoprężnego silnika spełniającego normę EURO4 jest bezpieczny dla środowiska.

Dzięki zainstalowanemu hakowi holowniczemu do pojazdu będzie można podpiąć przyczepkę z łodzią ratowniczą lub innym specjalistycznym sprzętem.

Nawet udało się „załatwić” charakterystyczne tablice rejestracyjne z numerem alarmowym 998.

Ten samochód służy do przewozu dziewięciu strażaków. Oprócz tego posiada dużą przestrzeń bagażową i wyposażony jest w hak holowniczy. Te elementy będą mogły być wykorzystane przy przewozie strażaków do miejsc, gdzie potrzebna jest ich większa liczba, gdzie potrzebny jest drobniejszy specjalistyczny sprzęt tak, jak przy powodzi. Ponadto w Jaśle jest specjalistyczna grupa płetwonurków, która bardzo często wyjeżdża do różnego rodzaju działań na terenie powiatu, województwa i również poza teren województwa. Ta grupa również będzie mogła wyjeżdżać przykładowo do Gdyni do Instytutu Medycyny Tropikalnej na specjalistyczne badania. – mówi st. bryg. Wiesław Latoszek, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

W podziale bojowym samochodów ratowniczych i specjalnych, którymi dysponują jasielscy strażacy, zastąpi „pełnoletniego” mikrobusa na podwoziu Volkswagena T4.

Samochód od roku 1993 roku był eksploatowany pierwsze jako samochód ratownictwa drogowego, później przekarosowany na samochód bus. Po powodzi z roku 2010 był mocno zużyty, praktycznie w 150 procentach przekroczył swoją normę użytkowania w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. – wyjaśnia Wiesław Latoszek.

Jeśli żadna z komend miejskich i powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w województwie podkarpackim nie będzie potrzebowała wycofanego Volkswagena na własny użytek, zostanie on przekazany do jednej z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu jasielskiego.

W myśl naszych procedur będzie zapytanie do wszystkich jednostek na terenie województwa podkarpackiego. Mówię tutaj o Państwowej Straży Pożarnej. W przypadku, gdy nie będzie zainteresowania ze strony komend miejskich i powiatowych, będziemy rozważać przekazanie go do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Oczywiście w wyniku dokonanej konkretnej analizy, gdzie ten samochód będzie miał najlepsze możliwości garażowania, gdzie będzie najbardziej potrzebny i najlepiej wykorzystany. Po wykonaniu oględzin i uzyskaniu zgody komendanta wojewódzkiego samochód zostanie przekazany dla jednostki z terenu powiatu jasielskiego. – tłumaczy komendant.

Państwowa Straż Pożarna w Jaśle dysponuje obecnie piętnastoma samochodami (dwoma średnimi, dwoma ciężkimi, trzema operacyjnymi, dwoma kwatermistrzowskimi, ratownictwa technicznego, ratownictwa chemicznego, ratownictwa wodnego, podnośnikiem hydraulicznym, cysterną i mikrobusem).

Praktycznie od 2000 roku odpowiednia polityka, która była prowadzona w komendzie powiatowej, przy znacznym udziale i pomocy ze strony Starostwa Powiatowego, jak również innych samorządów lokalnych spowodowała to, że w tym roku nie planujemy większych zakupów jeżeli chodzi o sprzęt komunikacyjny. Ten tabor samochodowy jasielska jednostka ma naprawdę stosunkowo dobry i możemy się pochwalić, że te samochody – patrząc na całe województwo – są na bardzo wysokim poziomie technicznym. Wcześniejsze rozmowy prowadzone ze Starostwem Powiatowym dawały nam jasno do zrozumienia, że rok 2012 będzie bardzo trudny, jeżeli chodzi o środki finansowe i o możliwość pomocy. – podkreśla nasz rozmówca.

Przetarg na dostawę samochodu specjalnego typu bus dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle w ramach zarządzania kryzysowego wygrała firma „Auto Centrum” sp. z o.o. Rzeszów, autoryzowany dealer marki Peugeot. Pojazd kosztował 122 tysiące złotych.

Chciałbym serdecznie podziękować Zarządowi Powiatu i wszystkim radnym powiatowym, którzy przyczynili się do tego, że zakup samochodu mógł stać się faktem dokonanym. Ten samochód był potrzebny strażakom Państwowej Straży Pożarnej i będzie wykorzystywany w szeroki sposób. Znając sytuację finansową jesteśmy wdzięczni zarządowi i radnym za to, że podjęli pozytywną decyzję dla strażaków jasielskich i ten samochód jest na naszym wyposażeniu. – powiedział Wiesław Latoszek.

Mikrobus KP PSP Jasło

Mikrobus KP PSP Jasło

Mikrobus KP PSP Jasło

Mikrobus KP PSP Jasło

Mikrobus KP PSP Jasło

Mikrobus KP PSP Jasło

Mikrobus KP PSP Jasło

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Wielofunkcyjny mikrobus jasielskich strażaków”

  1. mocno wysłużona była T4??
    proszę zobaczyć jakie są karetki ratownictwa medycznego w powiecie jasielskim ( i ile maja przebiegu) a następnie polecam złapać się za głowę !