Informacje

WOŚP w Jaśle: kwesta uliczna, pokazy medyczne, koncerty, licytacje. Padł rekord!

Pod naszym patronatem

Ambitne zadanie postawili sobie organizatorzy jasielskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w jubileuszowej dwudziestej edycji akcji charytatywnej pobić ubiegłoroczny rekord zebranych środków. I udało się! Dzięki otwartym sercom Jaślan i mieszkańcom okolicznych miejscowości, w których przez całą niedzielę kwestowali wolontariusze spod znaku czerwonego serduszka.

Wolontariuszki WOŚP
Wolontariuszki WOŚP.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
FOTOGALERIA ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
20. Finał WOŚP w Jaśle

Tegorocznej akcji charytatywnej towarzyszyło hasło: „Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko”. Fundacja Jurka Owsiaka z zebranych środków planuje zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Od godziny siódmej rano na ulicach Jasła i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego, m.in. w Dębowcu, Kołaczycach, Cieklinie, Foluszu, kwestowało 180 wolontariuszy. Wśród nich zabrakło honorowych patronów akcji – burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego, który pojechał na inaugurację akcji do Zakopanego oraz starosty jasielskiego Adama Kmiecika. Była za to jasielska posłanka Ruchu Poparcia Palikota Małgorzata Marcinkiewicz.

Wrzucone do puszek pieniądze zasiliły również środki z loterii fantowej, którą przez cały dzień prowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej „Florian” w Żółkowie oraz licytacji gadżetów przekazanych przez sponsorów jasielskiego finału.

Najciekawsze to: piłka z meczu Politycy – Gwiazdy TVN z oryginalnymi podpisami zawodników obu drużyn, weekend dla dwóch osób w Krynicy, kurs prawa jazdy kategorii B lub C+E, płyta Michała Szpaka, tradycyjne nakrycia głowy z Uzbekistanu przekazane przez poseł RPP Małgorzatę Marcinkiewicz, szklany witraż z herbem miasta Jasła, szaliki kibica Czarnych Jasło i reprezentacji Polski w piłce nożnej, koszulkę strażacką, a także wiele innych.

Kweście ulicznej przez cały dzień towarzyszył blok imprez, zorganizowanych na płycie Rynku przez Jasielskie Stowarzyszenie „Consensus”. Lokalny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie mógł się rozpocząć inaczej jak od pokazów medycznych, wszak medycyna jest właśnie tym działem, na który zbierane są przez Fundację Jurka Owsiaka środki.

Słuchacze kierunku ratownik medyczny z Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla pod kierownictwem Mariusza Bezaka przygotowali prezentację zasad postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia u osoby dorosłej oraz użycia defibrylatora półautomatycznego AED.

W drugiej części pokazu, w trakcie symulowanej bójki pseudokibiców doszło do ugodzenia nożem w klatkę piersiową jednego z mężczyzn. Przyszli ratownicy, przy współpracy ze swoimi starszymi kolegami z karetki Pogotowia Ratunkowego, udzielili fachowej pomocy poszkodowanemu, zabezpieczając jego podstawowe funkcje życiowe, stabilizując tkwiące w ciele narzędzie, układając mężczyznę na noszach i transportując go do szpitala.

Pokazy przygotowali również strażacy. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych podnośnik hydrauliczny z jasielskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej co chwilę „wynosił” w górę zainteresowanych zamglonym widokiem panoramy miasta.

Mieszkańcy, którzy w niedzielne popołudnie zawitali na płycie Rynku, z zainteresowaniem przyglądali się również wyposażeniu samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Mundurowi nie tylko zaprezentowali swoje możliwości techniczne, które na co dzień wykorzystują w akcjach ratunkowych, ale również sami wsparli finansowo Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Do zawodowców dołączyli także strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej „Florian” w Żółkowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaśle-Hankówce oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym z Warzyc.

W programie kulturalnym: zaśpiewał hip-hopowiec Marcin Rąpała znany jako DPD wraz ze Slyndem, zatańczyły zespoły z Młodzieżowego Domu Kultury – dziewczęcy „Respekt” oraz „Fist Style Crew”. Następnie koncertowały dwa rockowe zespoły – „Exsilisium” z Tarnobrzegu i „Humanoid” z Jasła.

Gwiazdą wieczoru był w tym roku łódzki zespół Kamień Kamień Kamień – finalista polsatowskiego programu rozrywkowego „Must be the Music. Tylko muzyka”.

Tradycyjnie kilka chwil po godzinie dwudziestej nad Jasłem rozbłysło „Światełko do nieba” – pokaz przygotowany przez firmę Triplexsis Ireneusza Hendzla.

Mamy nadzieję, że uda nam się pobić, aczkolwiek pogoda jest troszeczkę niesprzyjająca. Jesteśmy dobrej wiary i mamy nadzieję, że pobijemy ubiegłoroczny rekord. W ubiegłym roku jasielski sztab WOŚP zebrał przeszło 50 tysięcy złotych. Była to największa kwota, która została zebrana do tej pory w Jaśle. W tym roku zobaczymy. – mówił portalowi w niedzielę przed godziną szesnastą Marcin Grabek, zastępca jasielskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na chwilę obecną wiadomo już, że dzięki Państwa hojności i otwartości rekord został pobity! Po wstępnym podliczeniu wiadomo, że w Jaśle zebrano ponad 56,7 tysiąca złotych!

Sponsorzy 20. Finału WOŚP w Jaśle:
Grupa LOTOS S.A., Poszukiwania Nafty i Gazu S.A. Jasło, Gran-Pik Liwocz, Ligromet, Fabryka Armatur JAFAR S.A., Termo-Tech sj., Ośrodek Szkolenia Kierowców RENOMA Jasło, Prodmet, Fota, Trafunek Dębowiec, Baltic Wood, Tripexsis, Zakład Masarski TRIO, Korek Sound, Centrum Papierniczo-Reklamowo-Biurowe „Lider”, Wietecha Travel, Tekpud, bodman.com.pl, Frogart, Ekoprint, Masarnia Wrocanka, Restauracja Panorama, Studio FOTOS, Zakład Masarski Dobrucowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Jasła i Regionu Jasielskiego „Nasz Dom”.

W Skołyszynie: dzień otwarty straży pożarnej

Finał WOŚP w Skołyszynie
Finał WOŚP w Skołyszynie.
Fot. © OSP KSRG Skołyszyn
FOTOGALERIA ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
20. Finał WOŚP w Skołyszynie

Po raz kolejny swój sztab zarejestrowała także Ochotnicza Straż Pożarna w Skołyszynie. Z tej okazji dla uatrakcyjnienia prowadzonej na terenie gminy kwesty strażacy „otworzyli” mieszkańcom drzwi do swojej nowoczesnej remizy.

Mieszkańcy mogli zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu jednostki, a chętni mogli odbyć podróż w górę za pomocą podnośnika SH 18. Można było oglądnąć sprzęt, jaki jednostka otrzymała od Fundacji WOŚP w ramach akcji „Stop Powodziom”. Pielęgniarki z Samodzielnego Publicznego ZOZ wykonywały badania poziomu cukru w krwi i ciśnienia. – powiedział Stanisław Święch, szef skołyszyńskiego sztabu WOŚP.

Na terenie gminy Skołyszyn od wczesnych godzin przedpołudniowych kwestowało trzydziestu wolontariuszy. W tym roku udało im się zebrać 4 100 złotych. Cała kwota zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE