Informacje

„Między duchem a materią pośredniczy matematyka”

W przeddzień 40. rocznicy śmierci Hugona Steinhausa została zorganizowana konferencja naukowa poświęcona wybitnemu matematykowi, urodzonemu i wychowanemu w Jaśle.

I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle

Spotkanie z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wrocławskiego, Politechniki Rzeszowskiej oraz uczestnikami konkursów matematycznych i zaproszonymi gośćmi zostało zorganizowane przez I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta w Jaśle. Konferencja odbyła się w auli I LO, 24 lutego br.

Pragnę, aby ta konferencja była hołdem oddanym Hugonowi Steinhausowi, wybitnemu matematykowi, jaślaninowi, profesorowi wielu znakomitych uczelni – powiedział witając gości Zbigniew Waszkiel, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Uroczystość rozpoczęła się występem szkolnego chóru Solideo. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Mariusz Świątek, historyk, kustosz Muzeum Regionalnego w Jaśle, w formie prezentacji multimedialnej przedstawił biografię uczonego, z kolei profesor Antoni Dawidowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w swoim wystąpieniu zaprezentował „Funkcje niezależne w sensie Steinhausa”. W ciepłych słowach swojego nauczyciela wspominał również jego były student, profesor Rościsław Rabczuk z Politechniki Wrocławskiej.

Hugo Steinhaus to postać, która wniosła ogromny wkład w rozwój matematyki. Chcąc podkreślić jego zasługi dla królowej nauk, od 2001 roku w Jaśle organizowany jest konkurs matematyczny imienia Hugona Steinhausa na trzech poziomach: podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Do udziału w nim zapraszani są najlepsi uczniowie z całego województwa podkarpackiego. Łącznie w konkursie bierze udział około 400-500 uczniów. – Te konkursy cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem i powodują swego rodzaju pospolite ruszenie matematyczne w powiecie jasielskim – mówi Kazimierz Poniatowski, nauczyciel matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle.

Pomysł zorganizowania tej konferencji pochwalił Franciszek Miśkowicz, Wicestarosta Jasielski: – Bardzo się cieszę, że została zorganizowana konferencja poświęcona Hugonowi Steinhausowi. To wielki Polak, który wniósł tak wiele do matematyki. Cieszę się, że tak zacni goście uświetnili swoją obecnością tę uroczystość. To zaszczyt, szczególnie w tym momencie, gdzie należy popularyzować matematykę wśród młodzieży, aby przekazywała to następnym pokoleniom – powiedział Wicestarosta.

W konferencji naukowej uczestniczyli także dwaj absolwenci I LO: Jerzy Świątek, profesor Politechniki Wrocławskiej, Jacek Kluska, profesor Politechniki Rzeszowskiej oraz Jarosław Górnicki, profesor Politechniki Rzeszowskiej, dr Stanisław Domaradzki z Uniwersytetu Rzeszowskiego i władze samorządowe m.in. Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła, radni powiatowi i miejscy.

Katarzyna Pacwa
(Starostwo Powiatowe w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE