Kultura | rozrywka | edukacja

Lato zawitało do Muzeum w Krempnej

We wtorek 14 lutego w Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Życie wokół nas“. Autorem zdjęć jest Jozef Šeršen, słowacki fotograf amator ze Stropkova, a prezentują one świat bezkręgowców – motyli, chrząszczy czy pająków.

Otwarcie wystawy
Zastępca dyrektora MPN Jacek Borek i Andrej Nabozny.
Fot. © Magurski Park Narodowy / KATARZYNA GŁADYSZ

Jozef Šeršen urodził się 25 marca 1962 roku w rodzinie związanej ze sztuką – jego ojciec malował obrazy. Jako jedenastoletni chłopak zainteresował się entomologią. Stworzył wtedy swoją pierwszą kolekcję motyli i chrząszczy, którą ma do dziś. W szkole średniej uczył się elektroniki, ale cały czas pasjonowała go przyroda, turystyka i fotografia. W 2003 roku uległ ciężkiemu wypadkowi. Dzięki pomocy mamy i przyjaciół powrócił do częściowej sprawności.

Zachęcany do pracy z aparatem i komputerem, w 2008 roku rozpoczął fotografowanie chrząszczy i motyli. Jego zdjęcia mają duże znaczenie dla Słowackiej Akademii Nauk oraz projektu opracowania mapy zasięgu występowania owadów na terenie Beskidów i Karpat Wschodnich na Słowacji.

Wystawa prezentuje część bogatego dorobku autora, przeważają zdjęcia motyli, dziennych i nocnych, ale znajdziemy tu również chrząszcze, błonkówki, ważki i pająki. Kolorowe, zastygłe w pozach, przywołują z pamięci ciepłe i słoneczne dni lata, rozgrzewając widza w te zimowe dni. Autor nie mógł przybyć na otwarcie, ale prace i sylwetkę Jozefa Šeršena zaprezentował Andrej Nabozny – dyrektor Miejskiego Muzeum i Galerii w Stropkovie, a jednocześnie przyjaciel autora.

Czerwończyk płomieniec
Czerwończyk płomieniec. Fot. © Jozef Šeršen
Modraszek argus
Modraszek argus. Fot. © Jozef Šeršen
Zieleńczyk ostrężyniec
Zieleńczyk ostrężyniec. Fot. © Jozef Šeršen
Gadziogłówka pospolita
Gadziogłówka pospolita. Fot. © Jozef Šeršen

Wystawa będzie czynna do 1 kwietnia 2012 roku. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

Paweł Bors, Katarzyna Gładysz
(Magurski Park Narodowy)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Lato zawitało do Muzeum w Krempnej”

  1. Jožko moc moc Ti k výstavě gratuluji – jsi úžasný fotograf a skvělý kamarád!!!