Kultura | rozrywka | edukacja

Udane ferie w Trzcinicy

Projekt POŻYTECZNE FERIE 2012 pod hasłem „Moja miejscowość w Internecie”, realizowany dzięki Fundacji Wspomagania Wsi, przez Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej dobiegł końca.

Ferie w bibliotece
Fot. © ARCHIWUM BIBLIOTEKI

Dzięki staraniom członków Stowarzyszenia, przy współpracy Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, dzieci z miejscowości Trzcinica mogły atrakcyjnie spędzić czas minionych ferii.

Między 30 stycznia, a 10 lutego w bibliotece organizowane były codzienne zajęcia dla uczniów, którzy w tym roku nie wyjechali na zimowy wypoczynek. Interesująca i atrakcyjna oferta zajęć, zabawy integracyjne, konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi, a przede wszystkim warsztaty plastyczno – manualne sprawiły, iż każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Podczas dwutygodniowych spotkań, na zajęciach edukacyjno-artystycznych, uczestnicy poznali najmodniejsze w ostatnim czasie techniki rękodzielnicze. Najpopularniejszą tym razem metodą okazało się bibułkarstwo. Pod czujnym okiem instruktorów i wolontariuszy, mali artyści stworzyli piękne koszyczki pełne kolorowych krokusów, a także niezwykle barwne, doniczkowe storczyki. Dużo radości i frajdy sprawiło, zwłaszcza dziewczynkom, tworzenie biżuterii z modeliny, koralików i modnych broszek z organzy. Wszyscy mogli puścić wodze fantazji tworząc także kartki okolicznościowe i obrazki metodą scrapbookingu i kolorowe drzewka szczęścia z drutu i koralików. Prawdziwym wyzwaniem jednak okazało się origami modułowe i kurczaki robione właśnie tą metodą. Ale ferie to nie tylko zajęcia artystyczne.

Organizatorzy zadbali o to by każdy z uczestników projektu na długo zapamiętał ten zimowy czas. Wyjazd do Teatru Maska w Rzeszowie, na spektakl pt. „Mała syrenka” i warsztaty teatralne, prowadzone przez jedną z aktorek, był także niecodzienną przygodą. Wyprawa do Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcinicy i niezwykle ciekawy pokaz sprzętu i umundurowania także zachwycił młodych ciekawskich.

Tegorocznej edycji projektu Pożyteczne ferie towarzyszy hasło „Moja miejscowość w Internecie” Przez całe ferie uczestnicy pracowali zatem nad stroną internetową promującą Trzcinicę. Efektem tych działań jest powstała na stronie FWW www.atlaswsi.pl, zakładka z informacjami o miejscowości. Niezwykle pomocny okazał się tutaj konkurs fotograficzny „Moja Trzcinica w fotografii”, który także został zrealizowany w czasie feryjnych działań.

W ramach projektu Fundacji Wspomagania Wsi organizatorzy zapewnili uczestnikom wyżywienie podczas trwania zajęć, wszelkie pomoce i materiały plastyczne, a także opiekę i życzliwą miłą atmosferę.

Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej składa serdeczne podziękowania Fundacji Wspomagania Wsi za dotację do zadania, wszystkim wolontariuszom, rodzicom i sponsorom, a także członkom OSP w Trzcinicy i pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach, za pomoc w realizacji projektu.

Agnieszka Jeleń

SŁOWA KLUCZOWE