Na drogach

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Szkoła Podstawowa nr 4 oraz Gimnazjum nr 2 będą reprezentować miasto Jasło w finale powiatowym 35. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbędzie się 18 kwietnia na obiektach Zespołu Szkół Miejskich nr 3 oraz przyszkolnego Miasteczka Ruchu Drogowego imienia Ryszarda Libuchy.

Rowerowy tor przeszkód
Rowerowy tor przeszkód.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Szkoła Podstawowa nr 4
Reprezentacja SP nr 4 w Jaśle.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W czwartek (29.03) w Zespole Szkół Miejskich nr 2 na osiedlu Gamrat rozegrano eliminacje miejskie Turnieju, w których wzięło udział siedem trzyosobowych reprezentacji szkół podstawowych oraz pięć trzyosobowych reprezentacji gimnazjów wraz z opiekunami.

Głównymi organizatorami imprezy, jak co roku, byli: Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, a nagrody rzeczowe dla laureatów turnieju ufundował Urząd Miasta w Jaśle, który reprezentował zastępca burmistrza Leszek Znamirowski.

Turniej składał się z trzech etapów: w pierwszym uczniowie rozwiązywali test pisemny składający się z dwudziestu pięciu pytań poświęconych zasadom i przepisom o ruchu pieszych i rowerzystów, znakom drogowym, sytuacji w ruchu drogowym oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Po części pisemnej odbyły się dwie kolejne konkurencje: rowerowy tor przeszkód oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. Z tym, że wykonywało je po jednym przedstawicielu z danej szkoły.

Ilość punktów uzyskanych przez poszczególnych zawodników została włączona do klasyfikacji końcowej.

Pierwsze miejsce i prawo startu w finale powiatowym przypadło: Szkole Podstawowej nr 4 (w składzie: Aleksander Adam, Kacper Kopeć, Antoni Pasiowiec, opiekun Adam Wnęk) oraz Gimnazjum nr 2 (w składzie: Igor Smorul, Krzysztof Kapłon, Piotr Urban, opiekun Adam Smorul).

Pozostali laureaci

W kategorii szkół podstawowych:
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 (Mateusz Cyntler, Jakub Faryj, Tomasz Warmiński, opiekun Bożena Tarnawska)
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11 (Kacper Flis, Michał Wojewoda, Dominik Niezgoda, opiekun Jacek Śliż)
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 (Przemysław Pachana, Aneta Olbrot, Katarzyna Szot, opiekun Jolanta Mikołajczyk)
V miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 (Artur Bara, Gabriela Kachlik, Oliwia Sobczak, opiekun Elżbieta Poliwka)
VI miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 (Wiktoria Kowalczyk, Maksymilian Kowal, Urszula Siemiesz, opiekun Grzegorz Tomkiewicz)
VII miejsce – Społeczna Szkoła Podstawowa (Izabela Frankiewicz, Łukasz Sanocki, Justyna Marszałek, opiekun Bogdan Budzaj)

W kategorii gimnazjów:
II miejsce – Gimnazjum nr 1 (Bartosz Sławniak, Michał Mikrut, Kamil Bućko, opiekun Zbigniew Bizoń)
III miejsce – Gimnazjum nr 5 (Daniel Lisowski, Damian Wrona, Przemek Zgrzebieniowski, opiekun Jolanta Mikołajczyk)
IV miejsce – Gimnazjum Społeczne (Mateusz Jodłowski, Grzegorz Marchewka, Łukasz Mastej, opiekun Bogdan Budzaj)
V miejsce – Gimnazjum nr 4 (Aleksandra Czarny, Adrian Kodzis, Dominik Piękoś, opiekun Grzegorz Tomkiewicz)

Jak podkreśla prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki przedsięwzięcie ma na celu podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej.

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych odbywa się wieloetapowo: na szczeblu szkolnym, gminnym lub miejskim, powiatowym, wojewódzkim i kończy się finałem krajowym. – przypomina prezes.

Gospodarzem eliminacji powiatowych, jak co roku, będzie Zespół Szkół Miejskich nr 3 (ulica Szkolna), przy którym funkcjonuje jedyne w naszym regionie Miasteczko Ruchu Drogowego imienia Ryszarda Libuchy. Turniej zaplanowano na 18 kwietnia. Początek o godzinie 9:30. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: burmistrz miasta Andrzej Czernecki oraz starosta jasielski Adam Kmiecik.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE