Kultura | rozrywka | edukacja

Jasielskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: senator Alicji Zając i posła Bogdana Rzońcy byli organizatorami lokalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które zorganizowano w czwartek 1 marca.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Uroczystości rozpocznęły się o godzinie 16:30 na Skwerze Zenona Soboty, gdzie pod pomnikiem Armii Krajowej zostały złożone symboliczne wiązanki kwiatów. Tuż po spotkaniu w Kaplicy św. Maksymiliana Kolbego (Kościół Ojców Franciszkanów) odbył się wykład dr. Mariusza Krzysztofińskiego. Temat, który został zaprezentowany przez przedstawiciela rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej to: „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie”.

O godzinie 18-stej w Kościele Ojców Franciszkanów odprawiono mszę świętą.

Alicja Zając, Senator RP zaznaczyła, że dzisiejsze uroczystości miały skromny charakter: – To jest święto państwowe od ubiegłego roku, kiedy Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. 1 marca każdego roku będziemy wspominać tych, którzy oddali swoje życie w walce o sprawiedliwą, wolną, niezależną, wspaniałą Polskę. My przygotowaliśmy uroczystości skromne, ale myślę, że one przypomną to święto. Ci, o których zakazywano mówić, których rodziny przez lata cierpiały tylko dlatego, że ich mężowie, synowie czy bracia walczyli w oddziałach, które chciały, żeby w Polsce nie było okupacji komunistycznej, była wolność, demokracja nie złożyli broni we wrześniu 1939 roku.

Parlamentarzystka dodała, że to „jej obowiązek przypominać o takich świętach”. – Mój mąż, kiedy był posłem przez wiele kadencji, zabiegał o pamięć „żołnierzy wyklętych” 1 września 2004 roku został uhonorowany Krzyżem Honorowym Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Dlatego ja, kontynuując tą pracę dla Jasła, chcę również takie uroczystości organizować.

Burmistrz Jasła Andrzej Czernecki obiecał, że w przyszłym roku miasto włączy się w organizację uroczystości w dniu 1 marca. – Jest to stosunkowo „młode” święto. W tamtym roku składaliśmy kwiaty właśnie w tym miejscu. W tym roku dzięki pani senator te uroczystości przybierają szerszego charakteru. Myślę, że w przyszłym roku ten dzień będziemy obchodzić jako dzień „żołnierzy wyklętych” zorganizowany przez władze miasta. Pamięć o ludziach, którzy poświęcali swoje życie, a później w sposób absolutnie haniebny byli traktowani przez władze, jest im szczególnie potrzebna. Dobrze, że to święto zostało ustanowione. Też jest ważne, żeby przybierało coraz szerszy charakter i coraz bardziej utrwalało się w świadomości społeczeństwa.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Z kolei w najbliższą sobotę (3 marca) Narodowe Odrodzenie Polski organizuje w Jaśle Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

„Oddanie należnej czci Bohaterom walczącym o niepodległość Polski oraz kultywowanie pamięci o Niezłomnych, jest powinnością każdego patrioty. Powinnością tym większą, że dzisiaj, w obliczu antynarodowej propagandy i uzależnienia Kraju od ośrodków decyzyjnych za granicą, pamięć ta narażona jest na wymarcie. Nie pozwólmy, by demoliberalnym władzom III RP, marionetkom Brukseli i Waszyngtonu udało się to, czego próbowali dokonać ich poprzednicy służący Moskwie.” – napisali organizatorzy w zaproszeniu na portalu społecznościowym Facebook.

Trasa przemarszu będzie wiodła spod Kolegiaty Farnej ulicami: Floriańską, Rejtana, Sobieskiego, Armii Krajowej, Staszica, Kołłątaja, Kościuszki i Rynek. Początek o godzinie 15-stej.

Przypadający na 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE