Kultura | rozrywka | edukacja

W JDK: eliminacje rejonowe OKR

Pięć recytatorek – z kilkunastu uczestniczących w eliminacjach rejonowych 57. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się 19 marca br. w Jasielskim Domu Kultury – uzyskało nominację do występu w eliminacjach wojewódzkich.

Eliminacje rejonowe OKR
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Na eliminacje wojewódzkie w WDK w Rzeszowie (25 kwietnia br.) pojadą recytatorki JDK: Lidia Bachórz (I LO w Jaśle), Dorota Libuszowska, Paulina Gronkiewicz i Agnieszka Substelna (II LO w Jaśle) oraz Sylwia Żabińska, reprezentująca I LO w Jaśle.

OKR to najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych konkursów recytatorskich w Polsce. Patronuje mu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a głównym organizatorem jest Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. Konkurs, adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych, organizowany jest w formie czterech odrębnych turniejów: recytatorskiego (A), wywiedzione ze słowa (B), teatrów jednego aktora (C) i poezji śpiewanej (D), a rozgrywany w drodze wielostopniowych eliminacji.

W eliminacjach rejonowych zorganizowanych tradycyjnie przez JDK wzięło udział kilkanaście osób. Zdecydowana większość wybrała recytację, ale były też prezentacje w kategorii wywiedzione ze słowa oraz poezji śpiewanej.

Występy oceniło dwuosobowe jury, które tworzyli: Agnieszka Kuczała, instruktorka teatralna w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle i Henryk Wichniewicz z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, instruktor teatralny i reżyser. Komisja przyznała 5 nagród, równoznacznych z nominacją do wojewódzkiego etapu konkursu oraz 2 wyróżnienia, które otrzymały: Katarzyna Kędzior (ZS nr 3 Jasło, kat. poezja śpiewana) i Magdalena Kwiatkowska (I LO Jasło, kat. wywiedzione ze słowa).

Sam fakt, że słowo pisane zamieniacie w słowo żywe jest godny pochwały. Recytacja jest formą sztuki, przedsionkiem teatru – mówił Henryk Wichniewicz przed rozdaniem nagród. Juror zwrócił uwagę, że – szczególnie w przypadku młodych ludzi – niesłychanie ważny jest dobór repertuaru, któremu muszą poświęcić nieco więcej czasu, aby ich recytacja była wiarygodna, budziła emocje u słuchaczy: ponieważ zadaniem recytatora nie jest zagranie emocji, tylko wywołanie ich u publiczności. – Dobierajcie takie utwory, które możecie prawdziwie recytować – zachęcał.

***

Dodatkową atrakcją dla uczestników konkursu oraz zaproszonej młodzieży z jasielskich szkół, był spektakl „Jestem” w wykonaniu młodszej grupy teatru „itd…” RCKP w Krośnie. Pomysłodawcą, reżyserem i twórcą scenografii spektaklu, nagrodzonego na I Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Kocioł Teatralny” w Andrychowie, jest Henryk Wichniewicz.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W JDK: eliminacje rejonowe OKR”

  1. Bardzo niski poziom, baaaaardzo. Z eliminacji regionalnych w Przemyślu dostało się tak mało osób, a wszyscy reprezentowali niezwykle wysoki poziom. Natomiast tutaj to baardzo słabiutko.