Informacje

Krzyż Komandorski dla Karola Myśliwca

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas uroczystości na Zamku Królewskim z okazji Święta Narodowego 3 Maja wręczył odznaczenia państwowe. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został jaślanin prof. Karol Myśliwiec.

Krzyż Komandorski dla Karola Myśliwca
Fot. © ARCHIWUM URZĘDU MIASTA JASŁA

Profesor Karol Myśliwiec odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej, za wkład w upowszechnianie i rozwój archeologii w Polsce i na świecie. – Jestem niezwykle zadowolony z tego wyróżnienia, przede wszystkim dlatego, że zauważono także moją działalność dydaktyczną, czyli te miliony godzin, które poświęcam na czytanie publikacji i prac naukowych. Czuję się szczególnie usatysfakcjonowany zwłaszcza tym, że jest to moje pierwsze odznaczenie państwowe i od razu tak wysokie – mówi prof. Myśliwiec. – Zaznaczam jednak, że to odznaczenie należy się całemu gronu osób, którym w tym miejsce bardzo serdecznie dziękuję. Nasze dzieło odkrywcze jest niezwykle wysokie. To bardzo ważne, że polska archeologia stała się na świecie opiniotwórcza – podkreśla Myśliwiec.

Odznaczenia odebrali z rąk Prezydenta RP wybitni Polacy, którzy poprzez swoją pracę, talent i realizację pasji rozsławiają Polskę na świecie. Wśród odznaczonych znaleźli się przedstawiciele wielu dziedzin – artyści i ludzie kultury, reprezentanci świata nauki, techniki i medycyny, sportowcy, architekci czy wreszcie osoby aktywne w sferze polskiej i międzynarodowej polityki oraz gospodarki, Polacy pracujący zarówno w kraju, jak i za granicą.

Karol Myśliwiec – archeolog, egiptolog, członek PAN, jeden z kontynuatorów polskich badań archeologicznych nad starożytnym Egiptem. Od 1969 brał udział w pracach wykopaliskowych w Egipcie i Syrii, w Aleksandrii, Deir el-Bahari i Palmyrze. Uczestniczył także w wykopaliskach niemieckich w świątyni faraona Seti I w Gurna w Tebach Zachodnich oraz w Minszat Abu Omar w Delcie Nilu, także w pracach w Kadero w Sudanie i Nea Pafos na Cyprze. Od 1985 do 1995 roku samodzielnie kierował polsko-egipskimi wykopaliskami ratunkowymi w Tell Atrib, czyli starożytnym Athribis w Delcie Nilu, obok rozrastającego się miasta Benha. Odkrycie dzielnicy warsztatów skupiających artystów i rzemieślników okresu ptolemejskiego w Athribis i publikację na ten temat sam uważa za jedno ze swoich najwybitniejszych osiągnięć. Od 1987 r. kieruje polsko-egipską misją archeologiczną w Sakkarze, po zachodniej stronie piramidy Dżesera. Kierowana przez niego misja odnalazła przy najstarszej piramidzie świata nieznaną część nekropoli dygnitarzy Starego Państwa w tym, w 1997, wykuty w skale grobowiec wezyra Merefnebefa z unikatowymi reliefami i malowidłami, a w 2003 grobowiec człowieka o imieniu Ni-anch-Nefertum, kapłana przy piramidach należących do dwóch władców Egiptu – Unisa i Tetiego.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE