Informacje

Sukces uczennic z Gimnazjum Nr 2

W dniu 10 września w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczystość finałowa ogólnopolskiego konkursu „Historia Bliska”.

Sukcesy uczennic z Gimnazjum nr 2
© ARCHIWUM SZKOŁY

Wśród jego laureatów znalazł się zespół Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle w składzie: Dominika Forystek, Aleksandra Krupa, Paulina Stach i Gabriela Tomasik. Opiekunem uczennic był ich nauczyciel, historyk – regionalista Wiesław Hap. W konkursie uczestniczyli uczniowie 138 szkół, w większości ponadgimnazjalnych.

Praca młodych jaślanek poświęcona II wojnie światowej p.t. „Początek i koniec tej straszliwej wojny zapisany w pamięci mieszkańców Jasła i okolic” została nagrodzona przez profesjonalnych historyków – profesorów warszawskich, jak zapisano w protokole jury: „za niezwykle dojrzałą konfrontację wielu relacji i źródeł archiwalnych”. W trakcie całego procesu przygotowywania pracy zebrały wspomnienia i relacje świadków tamtych wydarzeń, dotarły do dokumentów i fotografii, a następnie bardzo dokładnie je opracowały, opisały i skomentowały.

Jasielskie laureatki wraz z opiekunem uczestniczyły w warszawskiej gali, w trakcie której nagrodzonym uczniom i ich nauczycielom gratulacje złożyli m.in. premier Tadeusz Mazowiecki, szef kancelarii Prezydenta RP – minister Jacek Michałowski oraz dyrektor europejskiej Sieci EUSTORY – Gabriele Woidelko.

Organizatorami tego wartościowego badawczego konkursu historycznego pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego byli: Ośrodek Karta, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum II Wojny Światowej, Open Society Institute w Nowym Jorku oraz Urząd Miasta Warszawy.

To kolejny sukces młodych pasjonatów dziejów ze Szkolnego Koła Historyczno – Regionalnego jakie od wielu lat z powodzeniem działa w jasielskim Gimnazjum Nr 2.

(dr)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Sukces uczennic z Gimnazjum Nr 2”

  1. Gratualacje! i duzo wytrwalosci sukcesow dla uczniow gimnazjum nr 2 . Oby takich szkół więcej było.