Informacje

Odpowiedzi na zagadkowe pytania najmłodszych tylko na Juniwersytecie!

Dlaczego prąd kopie? Jak z jajka powstaje kura? Czy pioruny mogą być pożyteczne? Czy można chodzić po wodzie? Czy można widzieć, ale nie oczami, tylko uszami? Na te i inne pytania będą starali znaleźć odpowiedź w nowym roku akademickim studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Pomogą im w tym profesorowie wyższych uczelni z Krakowa, Lublina i Rzeszowa oraz specjaliści z różnych dziedzin życia codziennego.

Inauguracja trzeciej edycji programu Jasielski Uniwersytet Dziecięcy
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Sobotniej inauguracji trzeciej edycji programu edukacyjnego skierowanego do najmłodszych mieszkańców naszego miasta (dzieci w wieku od sześciu do dziewięciu lat) w auli Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. błogosławionego księdza Władysława Findysza przy ulicy Na Kotlinę 8 towarzyszyła uroczysta oprawa godna studentów wyższej uczelni.

Mali uczestnicy Juniwersytetu odśpiewali hymn narodowy, pieśń „Gaudeamus Igitur”, ślubowali przed rektorem szkoły godne wypełnianie swoich uczniowskich powinności i odebrali z rąk burmistrza miasta indeksy. W tym symbolicznym dokumencie będą skrupulatnie zapisywać tematy kolejnych wykładów.

Inauguracja trzeciej edycji programu Jasielski Uniwersytet Dziecięcy
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w ważnym wydarzeniu jakim jest otwarcie kolejnego roku akademickiego na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym. – rozpoczął swoje wystąpienie przed najmłodszym audytorium burmistrz miasta Andrzej Czernecki. – To jest ważne wydarzenie dlatego, że każdy nowy rok akademicki to szansa na to, żeby swoją wiedzę pogłębić, żeby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, bo po to są te studia dla dorosłych i dla Was najmłodszych. Chciałem serdecznie pogratulować rodzicom tego wyboru polegającego na tym, że Państwo zdecydowali, żeby pociechy były tutaj z nami w dniu inauguracji i zamierzacie konsekwentnie uczęszczać przez cały semestr razem ze swoimi dziećmi tutaj na zajęcia. Cała idea tego uniwersytetu dziecięcego to jest idea, która sprowadza się w zasadzie do jednego zdania, żeby w młodych ludziach rozbudzić chęć poszukiwania wiedzy. To nie jest miejsce, gdzie tylko są wykłady, a później sprawdzanie nabytej wiedzy. To jest miejsce, w którym osoby stojące za katedrą są przepytywane przez młodych ludzi. To jest świetny wiek, żeby zaszczepić w dziecku potrzebę zadawania pytań i szukania na te pytania odpowiedzi. Taka jest ogólna idea przedsięwzięcia, jakim jest Jasielski Uniwersytet Dziecięcy.

Rektor szkoły prof. nadzw. dr inż. Stanisław Polański powiedział w swoim wystąpieniu: – Rozpoczyna się kolejny rok nauki na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym. Zajęcia będą realizowali studenci w wieku od sześciu do dziewięciu lat. Studenci otrzymają indeks, a na zakończenie roku akademickiego dyplom. Jasielski Uniwersytet Dziecięcy, którego inicjatorem i pomysłodawcą był burmistrz Andrzej Czernecki, który w dalszym ciągu wspiera jego działalność, to światowy projekt polegający na zabawie dzieci w studiowanie. Celem tej działalności jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i rozwijanie ciekawości świata u dzieci poprzez udział w interdyscyplinarnych zajęciach dydaktycznych. Tematyka wykładów będzie dotyczyć zagadnień humanistycznych, przyrodniczych oraz kultury i innych. Wykłady poprowadzą nauczyciele akademiccy i eksperci z różnych dziedzin nauki i życia. Równolegle z zajęciami dla małych studentów prowadzone będą wykłady dla rodziców i opiekunów przez doświadczonych pedagogów, psychologów. Wam dzieci życzę dużo szczęścia, żebyście wykorzystali ten czas, gdzie będzie przekazywana Wam wiedza w sposób dla Was zrozumiany. Nowy rok akademicki uważam za rozpoczęty.

Inauguracja trzeciej edycji programu Jasielski Uniwersytet Dziecięcy
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W wyniku prowadzonych od 8 do 19 października zapisów na rok akademicki 2012/2013 na Juniwersytet zostało przyjętych osiemdziesięciu pięciu małych studentów, którzy zostali podzieleni na pięć grup, a każdej z nich przyporządkowano jeden kolor. Grupom zostali przypisani opiekunowie – wolontariusze, którzy zostali wyposażeni w koszulkę oraz imienny identyfikator. Przez cały okres projektu mają służyć dzieciom radą i pomocą w rozwiązywaniu różnych problemów.

Pierwsze zajęcia zaplanowano na 17 listopada. Tematyka spotkań oraz miejsca wykładów będą na bieżąco aktualizowane na specjalnie utworzonej stronie internetowej, którą można znaleźć pod adresem: www.juniwersytet.pl.

Inauguracja trzeciej edycji programu Jasielski Uniwersytet Dziecięcy
Inauguracja trzeciej edycji programu Jasielski Uniwersytet Dziecięcy
Inauguracja trzeciej edycji programu Jasielski Uniwersytet Dziecięcy
Inauguracja trzeciej edycji programu Jasielski Uniwersytet Dziecięcy
Inauguracja trzeciej edycji programu Jasielski Uniwersytet Dziecięcy

W dwóch poprzednich edycjach Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego pomysłodawcy projektu nie ograniczyli się jedynie do zajęć w murach uczelni. Mali studenci mieli okazję do odwiedzenia Obserwatorium Astronomicznego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego, mieszczącej się w zabytkowym neogotyckim pałacyku Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla czy Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Partnerami Juniwersytetu są: Powiat Jasielski, Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Władysława Findysza z siedzibą w Jaśle, Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University z siedzibą w Nowym Sączu, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Grupa Nowy Styl.

Od nowego roku akademickiego nasz portal jest jednym z patronów medialnych przedsięwzięcia.

KOMENTARZE

Antoni Wydro

Antoni Wydro, Podkarpacki Wicekurator Oświaty w Rzeszowie
To niezmiernie ważna i potrzebna inicjatywa, która miała miejsce dwa lata temu. Wtedy pamiętam było szereg obaw czy ona się powiedzie, czy będzie wystarczająca ilość chętnych dzieci i rodziców. Już wkrótce okazało się, że zainteresowanie jest ogromne i trzeba było wpisywać chętne dzieci na listy rezerwowe. Dlaczego to jest tak potrzeba inicjatywa? Otóż dlatego, że wyzwala w dzieciach ogromną ciekawość świata i zaczynanie każdego zdania od pytania: jak? dlaczego? w jaki sposób? Dzieci obserwują świat, zadają pytania, poszukują odpowiedzi, starają się być bardzo aktywne i to jest bardzo dobry początek do tego, żeby w przyszłości zainteresować się sprawami bardzo ważnymi. I początek ku temu, żeby rozpocząć w przyszłości dalsze kierunki kształcenia. Bardzo się cieszymy, gdy dzisiaj przybyliśmy do Jasła i zobaczyliśmy te roześmiane buzie dzieci, a jednocześnie poważne, bo to przecież ważny dla nich dzień inauguracji jasielskiego Juniwersytetu. Powstaje cały szereg różnego rodzaju inicjatyw i co ważne, że w tej chwili dostrzegamy, że trzeba rozpocząć je bardzo wcześnie. Otóż, ja sam jestem zaangażowany w szereg tego typu poczynań, które rozpoczynają się od najmłodszego wieku. Wspomnę Politechnikę Dziecięcą, która odbywa się w Rzeszowie i jej sesje wyjazdowe, z którymi jeździmy do szkół podstawowych w całym województwie. Później gimnazjum, czyli Odlotowa Fizyka, która w tym roku rozpocznie nową edycję. I również sugerujemy młodym ludziom, którzy uczęszczają do szkół ponadgimnazjalnych, projekt Sugestia. Myślę, że jest również znany w Jaśle, ponieważ dokładam wszelkich starań, żeby te sesje wyjazdowe odbywały się w szkołach jasielskich.

Stanisław Polański

Stanisław Polański, rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle
Według mnie takie zajęcia są bardzo potrzebne dlatego, że ci młodzi ludzie obywają się z atmosferą studiowania, a więc nabywania wiedzy. Sądzę, że im to zostanie do końca życia, bo takie czasy nastały, że trzeba cały czas się ustawicznie kształcić.

Andrzej Czernecki

Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła
Myślę, że projekt wpisał się na stałe do miasta sądząc po ilości osób, które zdecydowały się wysłać swoje dzieci do Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Jeżeli ta grupa jest od kilku semestrów na podobnym poziomie to znaczy, że rodzice oceniają, że jest to trafna propozycja i warto tutaj poświęcić sobotę. Widzę, że zawsze rodzice konsekwentnie przyjeżdżają i to potwierdza zasadność propozycji tej idei. Zajęcia będą bardzo atrakcyjne, podobnie jak w poprzednich semestrach. Będą dotyczyły różnych dziedzin życia: fizyki, astronomii, biologii, zoologii. Przede wszystkim mają to być takie wykłady, które są dla dzieci ciekawe, bo dzieci w takim wieku nie są w stanie uczestniczyć w wykładzie, który jest jakąś porcją przekazywanej wiedzy w sposób nudny. Cały czas musi być interaktywność. Nie wszystkie osoby, które tutaj zapraszamy, decydują się na kontakt z taką grupą młodzieży. Jeżeli wykładowca nie złapie dobrego kontaktu to wtedy jest autentyczna katastrofa i to by się mijało z celem. Muszą to być przede wszystkim zajęcia ciekawe. Na przykład zajęcia z lotnictwa. Gdyby to było tylko pokazywanie samolotu to dla części chłopców byłoby to ciekawe, ale to musi być coś więcej, musi być prowadzone ze swadą i tak to będzie. Oczywiście będziemy kontynuować spotkania w różnych instytucjach: obserwatorium astronomicznym, szkole medycznej, bibliotece czy w laboratorium chemicznym. Wszystkie sprawdzone i dobre propozycje będą kontynuowane.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE