Kultura | rozrywka | edukacja

„Serfuję. Respektuję” – Dzień Bezpiecznego Internetu w MBP w Jaśle

Hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu – „Serfuję. Respektuję” – zwraca uwagę nie tylko na zasady bezpiecznego surfowania, ale również na prawa i obowiązki Internautów. Propagując idee aktywnego korzystania z Internetu, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle przygotowała 5 lutego 2013 roku szereg imprez dla różnych grup czytelników.

Zapowiedź

Zaczynamy już o godz. 8.00 warsztatami internetowymi dla seniorów. Uczestnicy będą poznawać obsługę poczty elektronicznej, używając komunikatora Skype – zadzwonią do swoich bliskich, przejrzą strony internetowe. Dla seniorów przygotowaliśmy również mini seans filmowy podczas którego posłuchają wypowiedzi innych, znanych seniorów m.in.: Anny Dymnej i Andrzeja Grabowskiego o tym jak korzystanie z Internetu usprawniło ich życie.

O godz. 11.00 młodzież gimnazjalna i licealna weźmie udział w spotkaniu Z@kumaj Internet! Podczas spotkania młodzi ludzie dowiedzą się o możliwościach i zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu. Uczestnicy poznają bohaterów prowadzonego przez Ewę Farnę talk-show – swoich nastoletnich rówieśników, którzy padli ofiarą cyberprzemocy oraz niebezpiecznych kontaktów w Sieci. Zaprezentowana zostanie także kampania Dzień z życia, dzięki której młodzi ludzie poznają sposoby na zapobieganie i rozpoznawanie uzależnień sieciowych.

Biblioteka przygotowała również atrakcje dla najmłodszych czytelników. O 15.30 odbędzie się pierwsze spotkanie Klubu Sieciaka. Klubowicze zamienią się w budowniczych robota EkoRobiNet, wymyślą swój własny sieciakowy talizman bezpieczeństwa i wybiorą się na wirtualny spacer po muzeach.

Natomiast dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej przygotowano spotkania edukacyjne Poradnik Małego Internauty. Dzieci obejrzą filmy o przygodach Zuźki i Tunia, przemierzających świat Internetu statkiem kosmicznym, sprawdzą swoją wiedzę w quizie Seciomat Losujący a na zakończenie stworzą samodzielnie książeczkę-poradnik.

Na czytelników czekają również materiały informacyjne m.in.: zasady netykiety, ulotki „Stop cyberprzemocy”, „Lekcja bezpieczeństwa w sieci”, broszura „Zostań znajomym swojego dziecka. Mamo! Tato! Jestem w necie!”.

Informacji o DBI udziela:
Agata Warywoda
tel. 13 446 26 02, wew. 36.
nowemedia@mbp.jaslo.pl

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE