Kultura | rozrywka | edukacja

Haszemidzkie Królestwo Jordanii (zapowiedź)

Wszystkich, którzy chcą usłyszeć o świętym mieście Natabejczyków i zobaczyć czerwoną pustynię rodem z kosmosu, Jasielski Klub Podróżnika i Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zapraszają do podróży po Jordanii. Start 19 lutego 2013 r. o godz. 17.00 w Centrum Informacji Lokalnej MBP w Jaśle.

Zaproszony gość, Tomasz Dobrowolski, opowie o swojej podróży po Jordanii oraz zaprezentuje zdjęcia najciekawszych miejsc, wartych zobaczenia. Usłyszymy m.in. o Petrze, położonej w skalnej dolinie stolicy królestwa Natabejczyków, która słynie z licznych budowli wykutych w skałach, a od 2007 r. jest jednym z siedmiu nowych cudów świata; Ammanie, obecnej stolicy Jordanii, starożytnej osadzie, wymienianej już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon (Rabba); Gerazie, obecnie Jerash (Dżerasz), jednym z trzech największych miast rzymskiej Arabii, najlepiej zachowanym dzisiaj mieście starożytnego Wschodu.

Zaprezentowane zostaną ciekawe zdjęcia Wadi Rum, największej doliny w Jordanii, której czerwone piaski są słynne na cały świat, a skały przyciągają pasjonatów wspinaczki górskiej oraz Góry Nebo, położonej w zachodniej Jordanii, z której według lokalnej tradycji, biblijny Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną.

Dzisiaj na szczycie znajduje się Sanktuarium Mojżesza z parkiem archeologicznym.

ZAPOWIEDŹ

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE