Informacje

Rozpoczynamy „Bezpieczne Ferie 2013”

Uczniowie z Podkarpacia jako ostatni rozpoczynają ferie zimowe. Przed nimi kilkanaście dni beztroski i wypoczynku. Niektórzy wyjadą na zimowiska, do rodziny, wielu pozostanie w domach. Ten okres będzie pracowity dla policjantów. Jednym z najważniejszych zadań stanie się troska o zapewnienie bezpieczeństwa młodym ludziom.

POLICJA
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Podczas ferii spodziewamy się wzmożonego ruchu autobusów i samochodów, które będą przewozić dzieci na zimowiska. Policjanci wspólnie z inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego będą kontrolować te pojazdy. Z doświadczenia wiemy, że działania wobec kierujących autobusami przynoszą efekty. Coraz mniej kierowców wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu, jednak wciąż zbyt wiele pojazdów nie spełnia wymogów technicznych i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Policjanci i inspektorzy będą zwracać uwagę na stan ogumienia, hamulców, na wyposażenie pojazdów, a także właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagażu. Skontrolują dokumenty przewoźników i przestrzeganie czasu pracy kierowców.

Funkcjonariusze będą się również przyglądać miejscom zbiorowego wypoczynku dzieci i młodzieży pod kątem ich oznakowania oraz stanu urządzeń zabezpieczających przed wtargnięciem na jezdnię. Podczas ferii policjanci skontrolują miejsca zabaw, osiedlowe place, „dzikie lodowiska”. Odwiedzą zimowiska i miejsca zorganizowanego wypoczynku, gdzie spotkają się z ich uczestnikami i opiekunami, będą mówić bezpieczeństwie. Ale nie wszystkie dzieci wyjadą na wypoczynek. Spora ich cześć będzie spędzała wolny czas w miejscu zamieszkania. Warto więc przed feriami przypomnieć swoim pociechom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się zimą po drogach.

Co zrobić, aby ferie były czasem radosnej, ale i bezpiecznej zabawy? Poniżej przypominamy kilka praktycznych porad dla naszych najmłodszych.

Na sankach i nartach:

– Baw się tylko w bezpiecznych miejscach, takich jak place zabaw i boiska.
– Nie zjeżdżaj na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach – nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować. Przed zjazdem dokładnie sprawdź czy w pobliżu nie ma krzaków, kamieni i nierówności.
– Wybieraj takie miejsca, które znajdują się z dala od ulic, mostów, torów kolejowych.

Na lodowisku:

– Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek i wykopów!
– Ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i na lodowiskach!

W zimie jezdnia jest śliska, dlatego:

– Zawsze przechodź przez jezdnię na przejściu dla pieszych.
– Zawsze przechodź przez jezdnię przy zielonym świetle.
– Nie przebiegaj przez jezdnię.
– Przed wejściem na jezdnię należy spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo.
– Nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio zza samochodu, bądź innej przeszkody.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE