Kultura | rozrywka | edukacja

Poezja nie może być płaskim zapisem na papierze

Pod naszym patronatem

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji 21 marca 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle młodzież jasielskich szkół ponadgimnazjalnych spotkała się z rzeszowskim poetą Dariuszem Pado.

Dariusz Pado
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Choć z wykształcenia jest prawnikiem, Dariusz Pado ma duszę poety. Ceni sobie prawnicze wykształcenie, ono bowiem uporządkowało jego światopogląd. Pozostaje w zachwycie nad Beskidem Niskim i Karpatami, eksploruje góry, cmentarze, kapliczki i ukryte w nich dzieje – ponieważ D. Pado jest detektywem historii.

Cmentarze to miejsca o których trzeba pamiętać – podkreślił. Choć to właśnie one są często nazywane „miejscami niepamięci”. Niezwykle czuły na mistycyzm miejsc. Fascynuje go szperanie po archiwach i księgach parafialnych, gdzie znajduje inspirację do swoich wierszy, a zwłaszcza odkrywanie wielokulturowej Galicji Bojków, Hucułów, Łemków. Dostrzega brak świadomości, jak bardzo galicyjska kultura wpływa na naszą tożsamość i kształtuje pewne mechanizmy. Istotna dla niego jest kultura żydowska, którą ceni ze względu na chasydzki światopogląd, zwłaszcza cadyków rymanowskich, oderwanych od sakralizacji i głęboki ascetyzm. Prawdziwa religijność jest dla niego poszukiwaniem w oderwaniu od aksjomatów. Stara się interpretować świat jako ateista, a mimo to jego mistrzami są filozofowie chrześcijańscy tacy jak J. Tischner, czy E. Levinas. Bliska jest mi filozofia dialogu i spotkania – powiedział. Filozofia przywraca mu równowagę.

Autor „Jaru” opowiadał o współpracy z Raphaelem Rogińskim i Mikołajem Trzaską, których muzyka freejazzowa, osadzona w miejskiej muzyce żydowskiej jest niezwykle energetyczna i dzika.

Poezja nie może istnieć w oderwaniu od rzeczy, które w nas tkwią. Nie może być płaskim zapisem na papierze – powiedział. Jej forma zależy od poety, a uczymy się jej poprzez czytanie. Uważa, że nawet język dziecka może być inspirujący.

Poeta zachęcał do lektury listów P. Celana i I. Bachmann. Przeczytał kilka swoich wierszy, wśród nich: „Geniza” i „Każda (biblioteka publiczna)”.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Wariacje literackie”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE